Варненският общински съвет не смее да смени турските имена
Автор: Илияна Христова
Варненският общински съвет не смее да смени старите турски имена на местности с български. В деловодството залежава предложение на ВМРО, което засега среща хладно мълчание от ГЕРБ. Обяснението е, че промяната може да разпали етнически страсти и трябва да се чака личното разрешение на Бойко Борисов. А той напоследък избягва морската столица. Има проблеми с местната структура, поради което не му се занимава с някакви имена.
Идеята е местността „Ментеше” да стане „Сборяново”, „Акчелар” - „Белица”, „Кочмар” – „Боище”, „Орта Бурун” – „Средния нос”. „Патрабана” трябва да бъде преименувана на „Стража”, „Сотира” – „Спасово”, „Караач текке” – „Борисово”. „Боклук тарла” ще стане „Нивата”, „Ваялар” - „Връбница”, „Дилбер чешма” - „Хубавата чешма”, а „Балъм дере” - „Дъбов дол”. Решаващото мнение ще имат краеведите.
Според “воеводите” стотина души, живеещи в местностите, ще трябва да сменят личните карти. Всички други разходи – промените на кадастър, регистри и т.н, ще са за сметка на общината.
Подобен ход бе предприет в Бургас, където нямаше нужда от благоволението на премиера. Затова снишаването на варненските гербери е продиктувано от страх, или просто не им се занимава с въпроса.
Преименуването не е прецедент. До Освобождението почти всички селища и местности са носили турски имена. Пазарджик например се е казвал Татар – Пазар. Обновяването на имената се извършва периодичо през годините.
ГЕРБ разполага с най-многобройната група в общинския съвет на Варна. До скоро те бяха в коалиция с лидера на ДПС в града Янко Станев. Но Доган го натири, Цветанов и Борисов решиха да го изгонят и от председателството на Комисията по финанси в общината. ДПС няма тежест в местния парламент, ГЕРБ може да прокара новите имената, стига да иска.