Тротоарите са заети от автомобили, паркирани против всички правила, а хората се движат на прибежки по уличните платна. И докато се мъчат да си опазят живота от профучаващите край тях коли, обикновено чуват и нецензурни послания от шофьорите.
Липсата на толерантност в случая е най-малкият проблем.
По-смущаващото е усещането, че местната власт е абдикирала от търсенето на изход от тази ситуация. Слабият контрол създава в гражданите усещане за безнаказаност и затова никой не се учудва на цинизма да се паркира автомобил до знака, който изрично забранява това действие.
По-строги правила и още по-строги санкции за нарушителите поискаха засегнати граждани с мотива, че е крайно време тарикатският начин на мислене, че щом не те хванат, не си виновен, трябва да се изкорени най-накрая от съзнанието на българина.
За целта глобите за неправилно паркиране трябва да по-солени, например 100 лв., предлагат граждани. Само тогава страхът да не „скубнат” сериозна част от бюджета им може да накара нарушителите да спазват правилата. Дали?
А проблемът със заетите от автомобили тротоари има и финансово отражение върху съвестния старозагорски данъкоплатец. От бюджета на общината непрекъснато трябва да се заделят средства за изграждане на нови и наложителните ремонти на разрушени тротоарни настилки в целия град.
Ще станем ли истински европейци, се пита в задачата? Не и докато пространството над архитектурен паметник в центъра на Стара Загора е превърнат в паркинг, а късноантична мозайка от римски частен дом под него може да бъде засегната.