Експерти проверяват отровено ли е село Бисер


Експерти проверяват отровено ли е село Бисер
Областният управител Ирена Узунова (изправената), министър Мирослав Найденов, кметът на Харманли Михаил Лисков и кметицата на Бисер Златка Ангелова проверяваха даренията за пострадалите
25 Март 2012, Неделя


Експерти от Института по почвознание „Никола Пушкаров” са били изпратени от земеделския министър

Автор: Асен Петров

 в потопеното харманлийско село Бисер, за да проверят отровена ли е земята там. Това заяви пред репортери самият Мирослав Найденов, който в понеделник вечерта присъства на общоселското събрание, за да разговаря с пострадалите хора.
Проверката е по повод изявления на доброволци, помагали в Бисер след наводнението. Преди дни те излязоха с изявление, че в почвата до три години не бива да се сади нищо, защото е силно замърсена от разложените животински трупове и застоялите води след наводнението.

Може би поради липса на информация доброволците не коментираха факта, че след потопа удавените животни – коне, крави, овце, бяха натоварени на камиони и откарани в екарисаж. По-късно цялото село пък бе обработено с препарати против зарази, а в Бисер пристигна и главният епидемиолог д-р Ангел Кунчев.

Темата на общоселската сбирка бе разпределението на помощите, изпратени директно в кметството на селото.
В касата на кметицата Златка Ангелова били събрани около 17 000 лева. Проблемът е, че много от дарителите са посочили конкретно къде да отидат парите им. Бизнесмен от Пловдив например изпратил дарение от 6000 лева, като изрично настоял парите да бъдат дадени само на едно семейство.

Друг дарител от Северна България пък пожелал средствата да се предоставят на животновъд, който е изгубил добитъка си. Така на практика остава малка част от дарената сума, която бисерчани решиха да насочат към най-уязвимите си съселяни – жена, чийто съпруг е на смъртно легло, безработен, който едва преживява и няма пари дори за хляб.

Събранието се проведе на 44-ия ден от трагедията, при която загинаха 8 души. 50 къщи ще бъдат построени отново като дарение, ще се възстановят училището, църквата, селският стадион. Месец и половина след бедствието хората в селото са разделени – едните смятат, че държавата много им помага, а другите – че институциите не правят нищо.

Междувременно стана ясно, че разследването за виновника за бедствието е зациклило. Главният прокурор Борис Велчев е наредил досъдебното производство да се вземе на специален отчет и то вече ще се наблюдава от висш прокурор от Върховна прокуратура, обвинител от Апелативната в Пловдив, трима окръжни прокурори от Хасково. Със случая се занимава цял екип от следователи.

Засега институциите – Община Харманли и Военното министерство, си прехвърлят един на друг горещия картоф за собствеността на язовир „Иваново”, чиято скъсана стена стана причина за трагедията в Бисер.

Според източници от Окръжната прокуратура в Хасково обаче, вина за бедствието може да има някоя от службите, чиято отговорност е безопасността на съоръжението, независимо чия е собствеността.    



Хората в селото искат да знаят кой е виновникът за бедствието

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки