Варна похарчи 56 000 лв. за въображаеми рози


Варна похарчи 56 000 лв. за въображаеми рози
Къде са тук розите?
31 Март 2012, Събота


Общината вихри счетоводни фокуси, но за реални дейности парите не стигат

Автор: Илияна Христова

Сума от 56 000 лв. е нищо за град като Варна, но жонглирането с нея показва как се контролират и харчат финансите на града. Описаната по-долу сцена се разгоря по време на заседание на комисията по финанси и бюджет към местния парламент тези дни.

Съветниците обсъждаха и гласуваха бюджета на общината за миналата година. По едно време случайно, докато прелистват документите, опозиционери забелязаха, че за консервация и благоустройство на манастира „Княз Борис I” край Варна са похарчени 56 000 лв. Всичко това би било прекрасно, ако разкопките наистина бяха консервирани. А там поне от 10 години нищо не е бутано.

В отчета бяха обрисувани засадени рози и градинки край руините. Вместо тях винаги е имало и в момента има бурени.
Настаналата ненадейна олелия предизвика незабавна реакция на общинската администрация. Кметската финансистка Стефка Господинова рови, търси, поти и в крайна сметка откри, че парите не били за извършена консервация. А само за проект на такава. Който никъде не е вписан.

Янко Станев, председател на комисията тогава и сменен след няколко дни поради крамолите в ГЕРБ, тържествено заповяда да се уточни в началото на документацията, че иде реч за проект. И заключи, че живеем в интересни времена.

Времената обаче не са интересни, а плачевни. Ако не беше случайността, проектът щеше да мине като изпълнен и 56 000 лв. щяха да потънат нейде. По същия начин щеше да се опоска и предвидена сума за Аладжа манастир. Другият абсурд е, че изготвянето на един проект струва далеч по-евтино.
В крайна сметка се оказа, че парите били дадени някак на Регионалния исторически музей, за да си кърпи бюджета.

Времената били трудни, някак трябвало да се спасява културата.
Последният въпрос, който изниква от цялата история, е какви ли други и по-скъпи „проекти” са заровени нейде из бюджетната документация.
Съветниците приеха бюджета за 2012 г., а едва след това одобриха отчета за предната. Това също не ги притесни.


Акъл море...
Прогнозата на „Десант”, че варненският общински съвет няма да посмее да преименува турските местности, се сбъдна. Предложението на ВМРО най-напред бе отхвърлено от ГЕРБ в комисията по култура, а после, след като бе вкарано директно на сесия, отложено. Междувременно чиновниците на кмета Кирил Йорданов сътвориха гениалния извод, че имената на географски обекти са въпрос на национална сигурност. А Бургас ги смени преди години без да пострада националната сигурност.



Кирил Йорданов би могъл да се сети къде са розовите храсти, нали са плащани по негово време

В категории: Общини , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки