Русия и България имат редица подписани договори в рамките на съвместния проект, които руската страна „добросъвестно изпълнява", заяви мениджър от руската корпорация
Руската страна ще изпълни всички задължения в рамките на проекта за строителството на АЕЦ "Белене" в България и очаква заплащане съгласно по-рано сключените споразумения.
Това заяви заместник генералният директор по развитието и международния бизнес на руската държавна корпорация "Росатом" Кирил Комаров. В края на март българското правителство обяви, че се отказва от проекта за атомната електроцентрала.
В момента се уточнява сумата, която България дължи на Русия по проекта. Окончателните сметки между страните трябва да бъдат направени, след като съвместната работна група определи обема на разходите на НЕК и „Атомстройекспорт”. В края на март източници, близки до преговорите, оцениха общия обем на руските финансови претенции към българската страна на "минимум 1 милиард евро".
Комаров посочи, че Русия и България имат редица подписани договори в рамките на съвместния проект АЕЦ "Белене", които руската страна "добросъвестно изпълнява".
Става дума за договори за производството на основното оборудване и първи и втори енергоблок.
"Ние сме готови да приключим изготвянето на цялата продукция, поръчана от българската страна и чакаме заплащане", каза Комаров. От "Атоменергомаш" уточниха, че поръчката за "Белене" е включвала осем парогенератора, два от които вече са готови, още два се намират в стадий на финално комплектоване. От холдинга не казаха цената на поръчката, но отбелязаха, че "компанията възнамерява да изпълни договора за производство на оборудването до край и за момента не е изчислявала загубите".
Комаров заяви също, че в момента Русия и България не преговарят за участието на Русия в доокомплектоването на АЕЦ "Козлодуй", където българските власти планират да пренесат почти готовия реактор, предназначен за АЕЦ "Белене".
"Към днешна дата такива преговори не се водят и е твърде рано да се говори за тях", коментира той.
От своя страна българският министър-председател заяви, че България вече е вложила в проекта около 700 млн. евро и че за готовия реактор може да доплати още 140 млн. евро, за да го монтира на планирания 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“.
Решението за спирането на изграждането на АЕЦ „Белене“ бе американска политическа поръчка, която правителството на ГЕРБ безпрекословно изпълни, въпреки тежките финансови загуби, които нашата страна ще понесе. Това решение бе особен силен удар върху националната енергийна стратегия на България, в светлината на приближаващата се глобална енергийна катастрофа на планетата, произтичаща от привършването на горивата в световен мащаб.