Според „Утрински весник" сценариите са няколко, включително и българска намеса
Уважаеми читатели, натрупаното напрежение в Македония, особено след кървавото убийство на петима невъоръжени младежи, веднага повдигна заплашителните въпроси за единството на македонската държава и разбира се, тутакси бяха извадени добре познатите плашила на външни злодеи, които замислят фатални козни за очаквано разпокъсване на Македония и преразпределяне между съседите й, главно между албанските държави и България. В този поток от сащисани публикации се отделя една статия в скопския „Утрински весник”, в която има един здравословен скептицизъм, позволил на автора да задържи доста обективен тон.
И въпреки че през тази седмица македонската полиция най-сетне направи пробив в разследването, а вътрешната министърка Гордана Янкуловска съобщи, че ислямисти са убили петимата македонци, ние тук ви предлагаме на вниманието анализа на „Утрински весник” без съкращения и каквито и да било редакторски намеси, като единствено езикът е приведен към по-модерната и изразителна източнобългарска езикова норма в сравнение с архаичния западнобългарски диалект, на който се пише в Скопие, защото статията дава много ярка представа за политическото мислене оттатък Вардара...
Топлата пролет заплашва да се превърне в още по-топло лято, тъй като напрежението в Македония расте след убийството на петима невъоръжени македонци. Поредицата инциденти с насилие, които се случиха тази година, изглеждат като преднамерени провокации с цел да се дестабилизира страната, като се предизвика открит сблъсък между славяните и албанците. Но кой би имал най-голяма полза от македонската катастрофа?
Спекулациите във връзка с извършителите и планиралите междуетническото насилие се увеличават, но досега няма твърди доказателства кои са виновниците. Не може да се отхвърли възможността за сблъсък между престъпни банди за територии. Има обаче няколко варианта за това кой би могъл да има полза от тази ситуация и всички варианти трябва да бъдат разследвани.
Заплахи с отмъщение Неотдавнашните убийства съвпаднаха със съобщението за поява на нова група, наречена "Армия за освобождаване на окупираните албански земи". В информациите на македонските медии се посочва, че групата е изпратила ултиматум на македонското правителство да се оттегли от "окупираните албански територии" или в противен случай ще се изправи пред отмъщение, включвайки и нападения срещу полицията и силите за сигурност.
От бунта и краткотрайната война през 2001 г. твърдолинейните албански елементи от време на време заплашваха с подновяване на враждебните действия, твърдейки че македонците продължават да дискриминират албанците. Макар бунтовниците да имаха ограничена, ако изобщо я имаха, подкрепа сред албанското население, от близкото минало е ясно, че за предизвикване на война е достатъчно и малцинство.
Ескалирането на етническите сблъсъци би довело до разпадане на коалиционното правителство, тъй като подкрепата в албанската общност за албанския партньор в правителството, Демократичния съюз за интеграция, би могла рязко да спадне. Но за нито една от двете главни албански партии не би бил от полза още един сблъсък, тъй като те биха били въвлечени в непредвидима политическа надпревара с възможност за формиране на някоя трета сила, която се застъпва за открит албански сепаратизъм.
Голяма е вероятността бунтовниците да настояват да привлекат недоволната младеж, твърдейки че правителството, водено от ВМРО-ДПМНЕ, нарушава правата на албанците.
Радикалната програма няма да бъде подкрепена от нито една съседна държава или от международната общност. Все пак тя би могла да предизвика междуетнически сблъсъци и бъдещо разделение на общността, което би върнало Македония назад.
Правителствата на Албания и на Косово няма да приемат със задоволство дестабилизация на Македония, особено ако има натиск за интервенция в името на застрашената албанска общност. Такъв сценарий би могъл да бъде предизвикателство за правителствата в Тирана и Прищина и би могъл да предизвика тревога от националистическа реакция в двете държави.
Някои наблюдатели вярват, че зад ескалиращото напрежение може би стоят елементи от самата администрация на ВМРО-ДПМНЕ, които искат да увеличат обществената подкрепа за правителството във време, в което страната е изправена пред икономическа стагнация и няма никакви изгледи през май на срещата на върха в Чикаго Македония да бъде поканена да влезе в НАТО.
Но тази стратегия би била саморазрушителна, ако реакцията на албанците бъде отпор, а етническото напрежение излезе от контрол. Подялбата на страната не се подкрепя от политиците, които твърдят, че тяхната нация има директно потекло от античните македонци и които може би питаят надежди за Велика Македония.
Окончателният изход от кървавите сблъсъци би могъл да бъде намалена славянска македонска държава и засилена международна изолация.
Обвинения и към Гърция Някои обвиняват и Гърция, че е конспиратор или провокатор на сблъсъка. Това означава, че Атина е изпратила свои агенти в Македония с цел да организират инциденти и да увеличат вътрешното напрежение, или е вербувала сътрудници в страната за извършване на тези работи.
Макар гръцките власти и мнозинството от гръцката опозиция да са единни в политиката си към Скопие, дестабилизация на Македония не е в интерес на Атина. Това би могло да кулминира с подялба на Македония, нерешаване на спора за името и би имало негативни последици и за Гърция. Подстрекаването на албанския сепаратизъм в Македония ще запали огъня на национализма в целия регион, а пламъкът може би няма да може да се локализира вътре в границите на страната.
Съмнение може да падне и върху радикалните български националисти - онези в България или вътре в Македония, които не приемат македонската държавност и смятат съседите си за част от една нация. Несъмнено те биха приветствали разпадането на Македония, тъй като без албанските региони остатъкът от Македония би могъл отново да се присъедини към България.
Пробългарският елемент в Македония обаче е отслабен забележително през последните няколко години, а правителството на ВМРО преправя историята, твърдейки че много от българските царе всъщност са македонски, макар Македония като нация или държава да не е спомената в историческите записи до края на ХХ век.
Сърбия е още един кандидат, заподозрян в подстрекаване
на пропадането на Македония. Но Белград има още по-малко причини, отколкото Гърция или България, да разпокъса съседката си. Тъкмо обратното, националистическите сили в Сърбия фаворизират близки връзки със Скопие против твърденията за албанска заплаха.
В реалността може би съществуват няколко едновременни заговора за дестабилизиране на все по-уязвимата македонска държава. Също така е възможно да няма изобщо никакви заговори, а да става дума за поредица от местни инциденти и нападения за отмъщение, които, ако към тях се подходи глупаво, може да имат същия ефект като изтънчен и координиран вътрешен или международен заговор.
Независимо от нейния произход, ескалиращата спирала на конфликтния национализъм ще отдалечи няколко страни от европейския проект, ще попречи на икономическото развитие и ще осъди региона на още един мрачен период на изолация и стагнация.
Ислямисти са убили петимата македонци
Македонското министерство на вътрешните работи съобщи, че са задържани убийците на петимата македонски рибари край язовира до село Смилковци, недалеч от Скопие.
Вътрешният министър Гордана Янкуловска съобщи, че при разследването са арестувани около 20 души, радикални ислямисти.
Според Янкуловска те са действали на територията на Пакистан и Афганистан на страната на талибаните. Те са участвали и в боеве срещу силите на НАТО.
Част от задържаните "са участвали лично в клането", каза още Янкуловска на специална пресконференция в Скопие. Вътрешният министър твърди, че всички са арестувани на базата на "материални доказателства". Тя обаче отказа да даде повече подробности по това свое твърдение. При арестуваните е открито оръжие, съобщи още Гордана Янкуловска, но не можа да посочи дали то е използвано при убийството на петимата македонци на 12 април тази година. Спецакцията по тяхното задържане е станала на 1 май и разследващите органи все още не са приключили с работата си.
Разкритията на скопското правителство са странно много удобни за всички. Въпреки че става дума за ислямисти, това не касае местните албанци, защото всъщност става дума за талибани от Пакистан и Афганистан!? От друга страна в навечерието на срещата на върха на НАТО, на която македонските шансове за приемане не са големи, изведнъж се оказва, че Скопие е арестувал цели 20 ислямисти, които са участвали в боеве срещу НАТО!? Странни съвпадения, ще се съгласите. Но да изчакаме повече информация преди да теглим окончателно чертата.
Недосегаемата мечта на собствениците на ,,Скат" и на в-к Десант е да станат народни представители.Хванаха се за Болен, останаха с пръст в устата.Хванаха се за за презеденството, останаха с пръст в аналния отвор.А сега плюят върху всеки, който не е с тях, създават интриги с най- долнопробната част от населението, пак ще си останат пълни глупаци.Народън ни не иска сензации, а иска конкретни действия.Затова и вестника ви стои по реповете и ако беше от по-финна хартия, щеше поне да става за тоалетната.