Меркел: Различията ни с Франция не са толкова големи
18 Май 2012, Петък
Носим обща отговорност за Европа, заяви канцлерката след среща с френския президент Оланд
Германия и Франция са наясно, че носят обща отговорност за Европа, затова те трябва да предложат общи идеи за възстановяване на икономическия й растеж на срещата на върха на ЕС идния месец.
Това заяви германският канцлер Ангела Меркел на обща пресконференция с новия френски президент Франсоа Оланд, часове след като той положи клетва на поста.
Оланд пристигна с едночасово закъснение, тъй като самолетът му бе ударен от мълния и трябваше да се върне във Франция. Френският президент замина отново на борда на друг самолет.
"Ще бъде много важно Германия и Франция да представят идеите си заедно на тази среща и да работят тясно помежду си, за да я подготвят," подчерта Меркел.
Германският канцлер смята, че има допирни точки относно икономическия растеж с френския президент, въпреки широко оповестените през последните седмици различия.
"Нямам никакви безпокойства във връзка с факта, че имаме допирни точки" относно икономическия растеж, заяви канцлерката на общата пресконференция в Берлин. Тя подчерта, че растежът е "обща концепция", която може да включва различни мерки и че тя ще разговаря с президента Оланд за различията, които може да има между тях.
Меркел каза, че Франция и Германия "съзнават отговорността, която носят за доброто развитие" на Европа. "Съгласни сме, когато казваме, че сме длъжни да работим заедно", добави тя, като увери, че понякога пресата изтъква "по-големи различия, отколкото са в действителност" между нея и Франсоа Оланд.
На свой ред френският президент Франсоа Оланд каза, че желае "стабилни и отнасящи се с уважение към политическите ни разбирания отношения между Франция и Германия".
"Искаме да работим заедно за благото на Европа", добави Оланд. Той каза още, че е готов "да сложи всичко на масата" в Брюксел на Европейския съвет на 23 май, включително и въпроса за еврооблигациите.
"Аз съм за сериозно отношение към бюджета - каза Оланд, цитиран от АП, но добави -
Аз съм за растеж понеже това е единственият път за редуциране на дълга и намаляване на дефицитите.
Меркел и Оланд са под натиск след провала на последния опит за съставяне на коалиционно правителство в Гърция, насред дълговата криза в Европа. Атина ще трябва да организира нови избори през юни в контекста на нестабилност, която подклажда страховете за излизане на страната от Еврозоната.
Двамата лидери обаче подчертаха, че желаят Атина да остане в Еврозоната и добавиха, че са готови да помогнат на разтърсената от кризата и изправена пред нови избори страна да възвърне икономическия си растеж.
"Надявам се, че можем да кажем на гърците, че Европа е готова да прибави мерки за подпомагане на растежа и на икономическата активност, така че в Гърция да настъпи връщане към растеж," заяви Оланд, който желае да смекчи водената от Берлин политика на строги икономии с мерки за насърчаване на растежа.
"По отношение на растежа, методът, за който се споразумяхме, е да поставим всички идеи и предложения на масата и да видим какви законови средства съществуват, за да могат те да бъдат приложени," поясни френският президент.
Меркел обаче бе по-непреклонна, коментирайки провала на преговорите за коалиционно правителство в Гърция, наложил произвеждане на нови избори.
"Трябва да уважаваме факта, че ще има нови избори в Гърция - заяви тя. - Така че ние - говоря за себе си - ще поясня, че имаме желание Гърция да остане в Еврозоната, нейните граждани да гласуват за това, но част от това е споразуменията на меморандума (с кредиторите) да бъдат спазвани."
"Мерколанд" - брак по сметка, който може да се окаже успешен
Стремежът към консенсус, способността да се градят обединителни компромиси е запазен знак и на Меркел, и на Оланд, коментира Даниел Аронсон от „Франс прес”.
Ангела Меркел нямаше желание той да спечели. При все това социалистът Франсоа Оланд, победител във френските президентски избори, и консервативната канцлерка нямат избор, освен да живеят в добро разбирателство - може дори да са хармонична двойка, коментираха в Берлин.
С намерението си да предоговори европейския бюджетен пакт, обявено в хода на избирателната кампания през януари, Франсоа Оланд безспорно привлече гласове във Франция, но увреди своя имидж в Германия.
Журналисти го нарекоха "популист". Меркел и нейният кабинет се запитаха за същинските му намерения - обзеха ги опасения, че пак ще бъде поставена под въпрос политиката им в Европа.
"Изявлението му за бюджетното споразумение не бе разбрано" в Германия, където темата е твърде чувствителна, признава един дипломат. На две-три срещи между сътрудници на Оланд и на Меркел през последните седмици в Берлин обаче бяха дадени разяснения.
Това сякаш изчисти недоразумението. Франсоа Оланд успя да наложи своя имидж на реалистично и проевропейски настроен социалдемократ.
"Страхът пред Оланд в канцлерския офис намалява", отбеляза в заглавие всекидневникът "Зюддойче цайтунг".
Макар случаят да не е приключен, всички са единодушни, че двете половинки на тандема, задвижващ Европейския съюз, нямат избор, освен бързо да сключат компромис под натиска на европейските си партньори и на финансовите пазари.
Оланд вече обяви, че първото му посещение в чужбина - много скоро след като встъпи в длъжност, ще бъде в Берлин и го направи. Както се очакваше, той дори се обади на канцлерката още в неделя вечерта след изборите, както сподели специалният му съветник Жан-Марк Еро, който е и новият министър-председател на Франция. Бивш преподавател по немски, той бе фаворит за премиерския пост и назначението му направи твърде добро впечатление в Берлин.
Стремежът към консенсус, способността да се градят обединителни компромиси е запазен знак и на Меркел, и на Оланд.
"И единият, и другата имат навика да подготвят решенията чрез продължителни дискусии", което предизвиква и сходни критики - че били неспособни да действат без колебание, отбелязва френски дипломат. Като личност Оланд ще е по-скоро удобен за канцлерката, смята той.
Ангела Меркел впрочем се случва да пазарува в берлинските супермаркети, съответно не би отрекла и друго: че Франсоа Оланд е "нормален лидер", за какъвто се представя.
Родени с няколко седмици разлика през лятото на 1954 г., и тя - доктор по физика, защитила дисертация в източногермански университет, и той - завършил Националното висше училище за администрация (ENA), ковачница на френските елити, са възможно най-далеч от показния блясък, олицетворяван от Никола Саркози.
"Оланд няма да изненадва Меркел с импровизирани идеи" за разлика от Саркози, прогнозира "Ханделсблат"; бизнес всекидневникът припомни, че канцлерката и досегашният френски лидер мъчно намираха общ език.
Отношенията между тях се активизираха едва миналото лято във връзка с кризата в Еврозоната - зачестиха двустранните им срещи и съвместните решения, донесли на двамата общия прякор "Меркози".
"Дали Меркел наистина е харесала Саркози? Според мен едва ли . . .", призна обаче тази седмица в своя статия Улрике Геро, която оглавява берлинския офис на Европейския съвет за външна политика.
"Канцлерката няма нищо лично срещу Оланд; наистина би предпочела Саркози да бъде преизбран, но главно по вътрешнополитически съображения", подчертава дипломат от Берлин. И обяснява: "Една победа на социалистите би могла да вдъхне нови сили на социалдемократите от ГСДП година и половина преди парламентарните избори в Германия през есента на 2013 г.