Кризата събаря с 23% доходите, а „Дойче банк” предлага „Гевро”
25 Май 2012, Петък
Сриването на заплатите ще намали и данъчната тежест върху гръцките работници
Средната заплата в Гърция тази година ще се понижи с близо 23%, според резултатите от изследване на консултантската компания „Ърнс енд Янг” и два консервативни изследователски института.
Докладът, публикуван тези дни от изследователската организация „Ню дайрекшън$ и брюкселския икономически институт "Молинари", изчислява данъчната тежест за "обикновените работници" в ЕС.
За Гърция се посочва, че реалната нетна заплата (стойността с отчитане на данъка върху доходите, социални осигуровки и ДДС) се очаква през 2012 г. да бъде 13 167 евро спрямо 17 024 евро миналата година.
За сравнение, нетната заплата в Германия за текущата година се оценява на 23 690 евро.
Заради очаквания спад на заплатите данъчната тежест върху гръцките работници вероятно силно ще намалее, отбелязва Джеймс Роджърс, един от авторите на доклада.
През 2012 г. т. нар. ден на данъчната свобода за работниците (денят от годината, когато те най-сетне са спечелили достатъчно, за да платят всички годишни данъци към държавата) ще бъде 31 май.
През 2011 г. "данъчна свобода" е била постигната чак на 12 юни.
В България реалната нетна заплата е 2772 евро, а "денят на данъчната свобода" - 18 май.
Докладът потвърждава, че в ЕС белгийците плащат най-големи данъци - тяхната данъчна свобода идва на 5 август.
Най-лека е данъчната тежест в Малта, Кипър, Ирландия и Великобритания, където "денят на данъчната свобода" е между 11 април и 12 май.
В същото време "Дойче банк" предлага Гърция да въведе паралелна валута. Според главния икономист на банката валутата може да функционира като паралелна валута, с която да се погасяват задълженията на страната
Главният икономист на "Дойче банк" Томас Майер смята, че с издаването на "евродрахма" страната може да избегне излизане от Еврозоната. В доклада на Майер се посочва, че валутата може да се нарече "гръцко евро" или Geuro и да функционира като паралелна валута, с която да се погасяват задълженията на страната.
Предпоставка за това ще е продължаване на финансирането от Еврозоната и Международния валутен фонд, дори и в по-малка степен от сега.
Анализ на "Дойче банк" посочва, че на базата на скорошни проучвания новото гръцко правителство ще е съставено от партии, които отхвърлят програмата на тройката кредитори. "В този случай МВФ и страните от Еврозоната е малко вероятно да намалят натиска си над Гърция, защото един такъв прецедент ще доведе до провал в опитите за налагане на финансова дисциплина в други държави и до политически натиск в Германия за излизане от Еврозоната", пише в доклада.
Според "Дойче банк" пътят за по-слабо противопоставяне е прекъсване на финансовата помощ към гръцкото правителство и продължаване на плащанията по обслужването на дълга.
Натискът над Гърция се засилва, предупреждава от първата си страница и в. "Кердос". Като по-твърд в позициите си от френския президент Франсоа Оланд се прояви новият френски външен министър Лоран Фабиюс.
Той призова гражданите да не гласуват за партии, които са против кредитното споразумение, като посочи, че Атина трябва да спазва обещанията си.