В името на едни избори


В името на едни избори
Мирослав Найденов и Симеон Дянков усвоиха добре помощите от ЕС за бедните
07 Септември 2012, Петък


Вместо обещания диалог, ГЕРБ даде на обществото образец за диктат


Автор: Анна Александрова

В майската (2009 г.) антикризисна програма на ПП ГЕРБ се обещаваше редовен обществен диалог по отношение на кризата с участието на бизнеса, правителството и синдикатите, въвеждане на незабавен мораториум върху предизборното пилеене на държавни пари, спиране на авансовото изразходване на резерва, актуализация на държавния бюджет. Също и антикризисни мерки, които да кореспондират с най-големите проблеми на българските земеделски производители и могат да доведат до възраждане и стабилност на българското селско стопанство.

Обещаваше се още облекчаване на данъчните и осигурителни режими, за да живне бизнеса. Както и допълнителни бонуси за тези, които инвестират в образование и преквалификация. Говореше се за „комплекс от мерки“ за създаване на нови работни места.
По същество тези мерки бяха част от предизборните документи на ГЕРБ тогава и зад тях стои сериозен експертен труд, чийто потенциал така и не бе оползотворен. Година по-късно пък много от тези пожелателни намерения останаха вън от антикризисната работна програма на правителството.

По онова време вицепремиерът Симеон Дянков виждаше края на кризата буквално на една ръка разстояние.
В началото на 2010 г. в лекция пред студентите от Софийския университет той заяви, че ако не успее да се справи с кризата у нас до средата на същата година, ще си подаде оставката.
Коментарът, както се казва, е излишен. Кризата още е тук, но мандатът вече е на привършване и затова започва поредното предизборно харчене на пари.

Останалото е известно, но трудно за обобщаване с малко думи. Вместо обещания редовен обществен диалог, ГЕРБ даде на бизнеса, синдикатите и гражданското общество драстичен пример за липса на диалогичност, а на парламента – образец за диктат на мнозинството над малцинството.
Резервът бе харчен и стопяван с инатлива последователност, земеделските производители, както и бизнесът въобще са притиснати до стената, безработицата е рекордно висока, чуждите инвестиции остават на символични нива.

Статистика и прогнози
Растежът на БВП за 2010 г. е 0,3 %, за 2011 г. – 1,7 на сто, а в бюджета за тази година е заложен ръст от 2,8 процента. Междувременно Европейската комисия (ЕК) занижи очакванията си за икономическия ръст на България до 0,5% през настоящата година и 1,9% догодина.

За сравнение, в редовната си есенна икономическа прогноза Еврокомисията посочи, че очаква ръстът на БВП на страната ни през 2012 г. да достигне 2,3%.
В средата на април Международният валутен фонд (МВФ) също понижи очакванията си за икономическия растеж на България. От фонда очакват през тази година БВП да се повиши с 0,8%, а през 2013 г. – с 1,5%.

Почти не са се изменили прогнозите на ЕК и за безработицата в България, като очакванията за 2013 г. са процентът на трудово незаетите да е 11,9 на сто.
На фона на тези данни и прогнози е трудно да се открие друга, освен предизборна логика, в поетия от ГЕРБ курс на повишаване на доходите.

„След три години финансова дисциплина и затягане на коланите, е дошло времето правителството да работи за повишаване на доходите и раздвижване на вътрешното потребление. Именно вътрешното потребление ще генерира и икономическия растеж, подкрепян досега единствено от износа”, заяви в края на юли министър-председателят и лидер на ГЕРБ  Бойко Борисов.
И като се почна…

На лов за избиратели
Ще бъдат увеличени пенсиите с най-малко 7,3 на сто, обещаха министрите Симеон Дянков и Тотю Младенов.
Ще се повишат учителските заплати, гарантира министър Сергей Игнатов.

Допълнителни възможности за увеличаване на доходите на населението ще ни дадат и постоянно нарастващият процент чуждестранни инвестиции. Така ще затвърдим тенденцията за разкриване на нови работни места, увери Красимир Велчев от името на парламентарната група на мнозинството.
В това наддаване не закъсня да се включи и земеделският министър Мирослав Найденов.

Цели 308 000 бедни българи ще получат безплатни храни от ЕС за общо над 40 млн. лв. тази есен, съобщи министър „Замразени цени” и увлечен се похвали с нещо, от което трябва да се срамува: Заради кризата средствата за бедни в ЕС са увеличени значително - за България сумата скача пет пъти - от 8 млн. на 40 млн. лв. По думите на Найденов "тези храни идват от ЕС, но те стигат до бедните у нас, понеже успяхме да ги усвоим. Затова за тази есен осигуряваме (т. е. ние от ГЕРБ, б. а.) евтини дърва и тонове безплатни храни за най-нуждаещите се".

Как реално обаче стои въпросът с помощите за отопление на социално слабите и с колко ще нараснат доходите на „най-нуждаещите се“, очаквайте в следващия брой.



Вместо мерки срещу кризата, ГЕРБ строи магистрали...

В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки