Цецка Цачева гази Конституцията и Закона с отказа да внесе в пленарната зала на НС подписката на СКАТ и ВМРО
Автор: Велизар Енчев
След 23 години демокрация България е напът да стане Швейцария на Балканите и народът за първи път ще каже своята дума на референдум. Първият референдум в новата ни история ще е за АЕЦ „Белене“ и най-вероятно ще се случи в следващите няколко месеца. БСП успя да събере над 500 000 валидни подписа и сега Народното събрание е задължено да пита народа, поставен пред трудна дилема.
Без да има цялата експертна информация за плюсовете и минусите на проекта, без изобщо да е в състояние да я разчете и разбере и без да знае реалните финансови параметри на строежа, българинът ще трябва да избира между ДА и НЕ със затворени очи, както се залага на рулетка в казиното.
Зад кулисите на атомния референдум обаче прозира мръсен сценарий. Половин година, след като замрази проекта за АЕЦ „Белене“, правителството е уличено в двойна игра.
Оказа се, че София още не е уведомила официално Москва за намерението си да се откаже от централата. Под отказ разбираме не само писмено уведомяване на руския атомен концерн, но и българска дипломатическа нота, връчена в руското външно министерство.
И се питаме: дали ГЕРБ не играе в един отбор с ядреното лоби в БСП?
Дали мачът не е уговорен между двата отбора, тайно решили да има централа в Белене, но явно воюващи пред публиката и външните господари в Москва и Вашингтон?
Не е ли битката за по-голям дял от ядрената баница, която ще се подели между герберските и бесепарските фирми-подизпълнители на строежа на АЕЦ „Белене“? Все пак става дума за обществени поръчки за стотици милиони, резервирани за избрани фирми.
В следващите дни парламентът ще формулира въпроса на референдума, който до голяма степен ще предреши и резултата от гласуването. Покрай атомните страсти и улисани в бъдещите комисиони, депутатите пропускат важен процедурен въпрос, издаващ гузни съвести.
Втора година Цецка Цачева отказва да внесе за гласуване в пленарната зала проекторешение за свикване на референдум за членството на Турция в Европейския съюз.
Притисната до стената от успешната национална подписка на ТВ СКАТ и ВМРО, парламентарната шефка се оправда с комисиите, които били виновни за забавянето на въпроса за свикване на референдум „за” или „против” членството на Турция в ЕС.
Вече две години две комисии не дават становищата си по подписката, събрала 322 532 подписа, въпреки че законът е категоричен: в тримесечен срок от внасянето на подписката председателят на Народното събрание трябва да насрочи дебат в пленарната зала.
На поредното запитване на Инициативния комитет за съдбата на подписите и след като зададохме въпроса защо две години не се спазват Законът за референдумите и Конституцията, от кабинета на парламентарната шефка отговориха така:
„С разпореждане на г-жа Цецка Цачева, въпросът е разпределен на Комисията по правни въпроси, Комисията по европейските въпроси и Комисията по външна политика и отбрана. В настоящия момент доклад е представен само от Комисията по правни въпроси, поради което другите две комисии не са в състояние да се произнесат и парламентарен дебат за референдума не може да се насрочи...“
Така лъсна играта на герберите, загрижени не за европейския път на България, а за турското еврочленство. Прехвърляйки отговорността на парламентарните комисии, Цачева иска да сложи кръст на референдума. И понеже съзнава юридическата клопка, в която е попаднала, трети месец бившата партийна секретарка отказва да се срещне с инициаторите на подписката.
Затова Инициативният комитет заведе две дела срещу парламентарната председателка: в Административния съд - за бездействие, и в Софийския градски съд - за нанасяне на неимуществени вреди на подписалите се за свикване на референдум.
Всъщност, ако Народното събрание спазва Конституцията и Закона за референдумите, то е длъжно да свика не един, а три референдума - референдум за АЕЦ "Белене", референдум за членството на Турция в Европейския съюз, референдум за произвола на монополите, потвърден от подписката на гражданското движение ДНЕС.
Провеждането на три референдума на една и съща дата ще спести милиони левове на хазната и ще повиши активността на гражданите, много от които са изгубили вярата, че именно те са истинските господари на държавата.
Това обаче трябва да се реши още този месец, защото според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното управление, крайният срок за провеждане на референдума за АЕЦ "Белене” е краят на януари 2013 година.
Колкото и наивно да изглежда, наистина не разбирам мотивите на противниците на референдума за Турция. Защото, ако ГЕРБ наистина е дясна партия, защо не се съобразява с резервите към ислямиста Ердоган на управляващата десница в Германия?
Нима забравиха, че канцлерът Меркел е официалният западен настойник на Борисов и го брани като лъвица не само в Европейската народна партия (ЕНП), но и в Европарламента, където дори блокира разследване за криминалното му минало?
Дори управляваната от социалисти Франция показва червен картон на Турция и следва линията на бившия десен президент Никола Саркози. Да не говорим за Австрия, която традиционно копира германската външна политика към Турция заради внушителното присъствие на трето поколение турски гастарбайтери в алпийската република.
Европейската десница е солидарна с папа Бенедикт XVI, критикуващ турската инвазия в ЕС, понеже християнските ценности не допускат ислямизиране на европейския клуб. Пък и политическият прагматизъм на десните изключва еврочленство на мюсюлманска държава, чието население е напът да изпревари застаряващите германци и французи и един ден ще им диктува в кой храм да се молят.
Страховете на европейците подхрани и турският министър на икономиката Зафер Чаглаян, противопоставил се на папата с дръзко послание, издаващо неизживяно имперско самочувствие: "Ще продължим да натискаме европейците. Има хора, които искат ЕС да се превърне в християнски клуб и да оставят Турция извън него. Но ние няма да позволим това да се случи".
Коментирайки възможността за референдум, арабистът проф. Владимир Чуков издаде анадолската тайна на елита с това признание: „Нито един български министър-председател няма да каже: "Ние сме против членството на Турция в ЕС", но всички си го мислят“.
Така той постави диагнозата на сервилната ни политическа класа, страдаща от синдрома на османския васал - който с едното око строго наглежда раята, а с другото послушно е вперил взор към султанския дворец.
Тук въпросът е логичен и все още няма смислен отговор: защо, след като сме независима държава, при това пълноправен член на ЕС, управниците ни се страхуват да кажат НЕ на турското еврочленство? Дали защото Борисов е зависим от Турция с нещо в тъмното си минало, или пак става дума за пари в тайни банкови сметки?
Най-вероятно и двете.
Анализирай това
Всъщност, ако Народното събрание спазва Конституцията и Закона за референдумите, то е длъжно да свика не един, а три референдума - референдум за АЕЦ "Белене", референдум за членството на Турция в Европейския съюз, референдум за произвола на монополите, потвърден от подписката на гражданското движение ДНЕС.
Гласувам за АЕЦ-ДА,в Белене-НЕ!Белене е тлъста далавера за строителните акули.И това правителство,както и предишните,смело размахва тоягата по главите на покорната рая,а навън ближе задници.