Бургаската община готви нова съмнителна сделка


Бургаската община готви нова съмнителна сделка
Така изглежда през есента на 2012 г. строителната площадка на океанариума, изграждан от „Мостовик“ във Владивосток
Ключови думи: Бургас, Океанариум
31 Януари 2013, Четвъртък


Този път край морето ще се прави Океанариум и ще се посади тропическа гора

Автор: Георги Ваташки

В няколко публикации в „Десант“ ви разказахме за злополучния лунапарк, който трябваше да бъде изграден в бургаския парк „Езеро“ върху 30 декара златна земя в непосредствена близост до морския бряг.

Първите кандидати за концесията на апетитния терен бяха едни мистериозни британци, чиято фирма обаче се оказа фантом с офис в малка къщурка в покрайнините на Лондон и без нужните средства и опит в строителството на атракциони. След като опозицията в Общинския съвет разкри тези факти, апетитите на англичаните секнаха и те се отказаха да се борят за спечелването на проекта. След тях мерак да строи „Бургасленд“ прояви друга никому неизвестна компания, този път бургаска, за чийто капитал стана ясно, че е в размер на... два лева и тя също няма биография в областта на такива сериозни бизнес начинания. В крайна сметка заради многобройните пропуски в документацията й нейната оферта бе отхвърлена от тръжната комисия. Бургазлии най-после си отдъхнаха, че една от най-красивите части на Морската градина ще остане непокътната.

Неуспехите обаче не отчаяха местната власт и със завидна упоритост и мащабен размах те предложиха нова концесия с още по-грандиозен замисъл. В своя докладна записка от 17 януари бургаският градоначалник обявява, че е постъпило инвестиционно предложение от руска фирма със странното име – Научно-производствено обединение „Мостовик“, която сега пък иска да строи... огромен Океанариум в същия този парк „Езеро“. Проектът на компанията от сибирския град Омск предвижда още да бъдат изградени делфинариум, аквапарк и дори цяла тропическа гора. Покрай джунглата са предвидени и „обекти за търговска дейност, паркинги и транспортна  инфраструктура“. Всички тези чудеса би трябвало да се появят върху огромен терен общинска земя от близо 117 декара.

Десет дни преди да бъде входирана докладната записка на бургаския кмет, заместник генералният директор на НПО „Мостовик“ Юрий Грачов дава интервю за регионална медия в Омск. В него той гордо заявява, че ще строят „комплекс за водни развлечения  в България“, а от идеята са били заинтригувани не само община Бургас и кметът на града, но и българското правителство. Руският бизнесмен  дори споделя тревогата си, че изискванията на Европейския съюз са много по-строги от тези в неговата страна. Грачов обявява още, че компанията „планира да започне работа по проекта през май 2013 г.“, като прави уточнението: „стига всичко да се нареди успешно“.

Едва десетина дни след това изявление на инвеститорите в руското медийно пространство, нашето общество бе информирано надлежно от пресцентъра на бургаската община, че изобщо съществува такъв замисъл. Без съмнение тази хронология на събитията говори, че въпросът за концесията на практика вече е решен. Иначе руснаците няма  да тръгнат без да имат вече някаква благословия да бият тъпана какво ще вършат на наша земя. Остава само послушното мнозинство от ГЕРБ в местния парламент да гласува в техен интерес и да даде зелена светлина за реализирането на проекта им.

Пък и условията, които поставя Община Бургас пред концесионера, са толкова благоприятни. Като сбъдната мечта за всеки бизнесмен – концесия за срок от 35 години, терен на брега на морето (в съседство с парцела, където трябваше да се издигне лунапаркът), първоначална такса при започване на строежа само от 600 хиляди лева и по-нататъшна концесионна вноска в размер само на... един процент от приходите на развлекателния комплекс. При това се предвижда един огромен гратисен период от цели 8 години, през които в общинската хазна няма да влезе и стотинка, а братушките ще си печелят само за тяхна сметка. Защото едва ли някой може да бъде заблуден, че изграждането на осеанариума ще се точи цели 8 лета. То за  такъв период време цяла атомна електроцентрала може да се построи.

Проверка на „Десант“ установи, че НПО „Мостовик“ е основана през 1982 г. като подразделение на Сибирския автомобилно-пътен институт от 28-годишния тогава Олег Шишов, който и в момента е неин генерален директор. След разпадането на СССР  „Мостовик“ се обособява като строителна корпорация, занимаваща се главно със строежи на мостове и тунели. Любопитното е, че президентът на „Мостовик“ е... депутат в Омското законодателно събрание. Нещо, което се отразява доста добре на развитието на компанията. В момента тя строи метрото на града и извършва мащабен ремонт на местното летище.

Освен това съществува твърде топла връзка между Кремъл и депутатската фирма – една от заместничките на Шишов – Татаяна Телегина, е работила в канцеларията на президента Владимир Путин. Така че не е случаен фактът, че сред основните клиенти на „Мостовик“ се срещат имената на такива държавни компании като „Росатом“, „Росхидро“ и дори на руските железници. На челно място сред партньорите на Шишов са и енергийните гиганти „Лукойл“ и „Газпром“.

За щастие, поне се оказа, че руснаците имат натрупан и известен опит със строежа на  океанариуми. Заедно с една японска компания те са взели участие в реализирането на такъв проект в далечния Владивосток. Прави впечатление обаче, че гигантското съоръжение там е вдигнато лично по поръчка на Кремъл и с пари на данъкоплатците.
Но не всичко в тази фирма тече по мед и масло и е толкова бляскаво, колкото изглежда. През 2011 г. тя е определена еднолично от Москва да построи няколко спортни съоръжения за предстоящата олимпиада в Сочи.

Поредната тлъста  поръчка обаче става причина за подвеждане на цялото ръководство на „Мостовик“ под отговорност през август миналата година за източване на близо 2 и половина милиарда рубли държавни средства. Компанията е обвинена в многократно завишаване на стойността на строителните дейности и в неплащане на данъци. Делото срещу нея все още е в своята начална фаза и според руските медии ще се проточи доста. Възниква въпросът дали бургаският кмет и неговата администрация са запознати с тези тревожни факти или пък умишлено ги премълчават.

Че руснаците от Омск са хвърлили отдавна око на нашата страна става ясно от факта, че през април 2011 г. в Харманли е регистриран филиал на компанията им, наречен „Мостовик БГ“. Капиталът му е 200 хиляди лева. Пряк пълномощник на руската инвестиция е синът на собственика Даниел Братанов. Той пък е адвокат от Бургаската колегия и бивш кандидат за общински съветник на „Новото време“ на предните местни избори.

Акционери в дъщерното дружество са компанията – майка и руският гражданин Павел Сатонкин. Точно той е човекът, изкупил дяловете на Братанови в семейната винарна  Като втори офис на фирмата е посочен адрес в Слънчев бряг. Той обаче е пуст, а телефонът му е закрит.

Все пак успяхме да се свържем с Даниел Братанов, който обясни, че плановете на компанията са инвестицията да се реализира на четири етапа – в първия се включва изграждането на аквапарк, във втория – на СПА център, в третия – на делфинариум, а в последния, четвърти етап –  на хотелска и търговска част. Според него зад инвестицията в Бургас седи дружеството-майка, а не българският му клон. Това не е първото начинание на руснаците на родна земя.

През май тази година те участват  в търг за строеж на участък от магистрала „Струма“  в съдружие с турската фирма „Доуш Иншаат“ и варненската „Хидрострой“, принадлежаща на групировката ТИМ.
Въпреки че руснаците обещават да поемат всички разходи и обещават да вложат 80 милиона лева за строежа на Океанариума край бургаския бряг, отдаването на безценните 117 декара златна земя на частен инвеститор крие много рискове.

Бургазлии вече се нагледаха на неблагоприятните за града последици от подобни сделки. Сред най-болезнените случаи е този със съсипването на стадион „Черноморец“, от който  не стига, че не остана помен, ами и над града е надвиснала опасността да се прости със собствеността на 140 декара от принадлежаща му територия. Заради нехайството на общинската администрация те скоро може да преминат в частни ръце. Съмнителна е и съдбата на други 300 декара общинска земя, които бяха апортирани в така наречения „Индустриален парк“. Той бе шумно рекламиран като една сериозна възможност за създаване на множество работни места, но вместо това, засега в него само се закопават огромни средства на данъкоплатците.

Така че е нормално бургазлии да се притесняват дали мегаломанският проект, наречен „Океанариум“, няма да сподели същата съдба, а хубавият им град да загуби завинаги едно  любимо обществено място за разходка и отмора в красивия парк „Езеро“.


Олег Шишов е основател на „Мостовик“ и депутат в Омск Даниел Братанов е пряк пълномощник за руската инвестиция Към свободните терени в бургаския парк „Езеро“ проявяват апетити най-различни знайни и незнайни инвеститори

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки