Все още обаче не е ясно колко ще печелят от него морският град и неговите жители
Автор: Георги Ваташки
В миналия брой на „Десант“ ви разказахме за намерението на руската строителна корпорация „Мостовик“ да строи океанаруим в Бургас. Първата крачка към осъществяването на абмициозния проект е вече направена. На заседанието на местния парламент във вторник общинските съветници дадоха зелена светлина за строежа на атракциона.
Инвестиционното намерение на компанията от сибирския град Омск предвижда още да бъдат изградени делфинариум, аквапарк и дори цяла тропическа гора. Покрай това са набелязани и „обекти за търговска дейност, паркинги и транспортна инфраструктура“.
Всички тези чудеса би трябвало да се появят върху просторен общински терен от близо 117 декара в градския парк „Езеро“ на брега на морето.
Тази идея намери подкрепа и след редиците на опозицията в бургаския общински съвет, тъй като градът отдавна има нужда от развлекателен комплекс, който да привлича интереса на туристите. Това, което на този етап притеснява съветниците от „Национален фронт за спасение на България“, е че не са достатъчно ясни повечето аспекти от финансово естество по отношение на концесията.
„Става въпрос за златна земя край самия морски бряг и затова дискусията не бива да се претупва. Липсват прогнози за бъдещите печалби, а без тях не може да се прецени какви са ползите от концесията за града и бургазлии. Не са ясни редица неща от финансовата част на проекта и самото му представяне от страна на администрацията е на изключително ниско ниво“, категоричен бе Валентин Фъртунов от НФСБ.
Опасенията на неговите колеги от Националния фронт се подсилват и заради провалилите се неотдавна намерения на общината да се изгради в съседен на океанариума терен увеселителният парк „Бургасленд”. Кандидат-концесионерът за този проект бе представян като мощна английска компания, а се оказа немощна фирма с мизерен капитал и невзрачен офис в краен квартал на Лондон.
За да бъдат добре защитени интересите на Бургас, съветниците от партията на СКАТ предложиха минималната концесионна такса в случая с проекта на руснаците, да се повиши от предложените 60 хиляди на 100 хиляди лева. Те бяха подкрепени от колегите си от БСП и „Средна европейска класа“. Управляващите обаче не се съгласиха с мотива, че завишаването на таксата може да прогони инвеститора.
Така и остана неизяснен въпросът върху каква сума ще бъде отчисляван в полза на общината предвидения 1 % като годишна вноска по концесията. Нито пък има ли проектът изготвена подробна икономическа обосновка, която да дава представа какви приходи се очакват от атракционите и търговските обекти, които ще бъдат изградени в бъдещия развлекателен комплекс. В крайна сметка, след дълги спорове, мнозинството склони концесионната вноска да се изчислява на база брутните приходи на „Мостовик“, като бе решено всяка година тя да бъде актуализирана спрямо инфлацията.
Този път, за разлика от случая с британския инвеститор – фантом, по всичко личи, че руската компания има опита и възможностите да изгради такова сложно съоръжение като океанариум. Тя разполага с повече от 18 хиляди служители, офис в Омск с размерите на замък и богато портфолио с вече реализирани обекти – главно в областта на строежа на мостове, тунели и различна инфраструктура.
И най-важното – за „Мостовик“ атракционът в Бургас няма да е първият. Заедно с една японска компания руската фирма участва в реализирането на такъв проект във Владивосток. Разликата е, че гигантското съоръжение там е вдигнато лично по поръчка на Кремъл и с пари на данъкоплатците. Смущаващо е единствено, че съществуват данни за изоставане в графика за извършване на строителните работи по океанариума в Далечния изток.
Аквариумите по света
В самата Русия има изградени общо 7 океанариума, като само два от тях са частна инвестиция. Другите са държавна собственост или са притежание на научни институти, които също се финансират от Москва.
Един от частните атракциони е този във Воронеж, който е завършен през 2011 г. Той е на площ от 4400 кв. м. – т. е. значително по-малък от планирания в Бургас. В строежа му са вложени 22 милиона долара от фонд, базиран в Обедините арабски емирства. Най-голям в необятната руска страна обаче е аквариумът с морски обитатели в Сочи, разпрострял се на 6 хиляди кв. м. Според неофициални данни неговата стойност възлиза на повече от 40 милиона долара. Финансирането му е смесено – с държавни и частни капитали.
В световен мащаб най-внушителното подобно съоръжение е изградено на площ от 4 хектара (или 40 дка) и се намира в Сан Франциско, Калифорния. То отваря врати през 1984 г. и е дело на частна фондация, която е вложила в него 55 милиона тогавашни долара.
В Бургас „Мостовик“ възнамеряват да инвестират близо 100 милиона лева или около 70 милиона в щатска валута. Като имаме предвид данните за подобните обекти по света, проектът в парк „Езеро“ изглежда напълно осъщeствим.