Да почетем и загиналите за Освобождението ни лекари


Да почетем и загиналите за Освобождението ни лекари
Д-р Николай Пирогов
02 Март 2019, Събота


По военновременните щатове биват назначени 914 лекари, 306 фармацевти и 1480 медицински фелдшери

Автор: Доц. д-р Гео Нешев, дн

Всеки път, когато в България се чувства поредната годишнина на Освободителната война, нашата общественост отдава ден на почит към „загиналите медицински чинове сред лицата от медицинското съсловие“ в Русия, както и към цялата българска медицинска общественост в Русия, Румъния, Австрия и т. н., включила се в действащата армия и в поделенията на Руския Червен кръст.

На 31 октомври 1876 г. след ултиматума, който Русия връчва на турското правителство, е обявена частична мобилизация на войските, предназначени за военни действия срещу Турция, които се обединяват в състава на Дунавската армия. Едновременно се извършва мобилизиране и на нейната медицинска служба.

По военновременните щатове биват назначени 914 лекари, 306 фармацевти и 1480 медицински фелдшери. Освен медицинските чинове от военното ведомство, в медицинското осигуряване вземат участие и значителен брой лекари, фелдшери и милосърдни сестри, изпратени от Дружеството за помощ на ранените и болните воини и от други организации на „частната помощ“. Особено внимание се обръща на окомплектоването на хирурзите.

На 30 април 1877 г. Главното военномедицинско управление командирова в Дунавската армия в качеството си на консултанти най-добрите специалисти – професорите Бергман, Склифасовски, Корженевски, Левшин, професорът-офталмолог Юнге, доцентите Насилов и Ятович – Чайнски. В началото на 1877 година в качеството на лейбмедик на императорската главна квартира пристига и прочутият С. П. Боткин. Но характеристиката на „интелектуалния научен потенциал“ на медицинската общественост в Балканския театър на военните действия би била непълна без многообразната и плодотворна мисия на великия Пирогов.

Ето какво докладва в рапорта си от 9 януари 1878 г. за бойните действия при селата Комат и Чифлик началникът на 5-та пехотна дивизия генерал-лейтенант Шилдер-Шулднер до генерал адютант граф Шувалов: „Поради липсата на каквито и да е местни укрития превързочният пункт на отряда се разположи наблизо до бойните линии... зад могилата“.
Дълъг е списъкът и на българските медици, взели участие в Освободителната война. Формирането на медицинската служба на Българското опълчение се осъществява съгласно приетата по време на войната система за медицинско осигуряване на руската действаща армия. В редовете на Българското опълчение и руската армия участват българските лекари – руски възпитаници: А. Богданов, С. Мирков, К. Везенков, Ив. Панов, К. Бонев, Д. Моллов, Й. Брадел, Ст. Бочаров и т.н.

Изключителната сложност, с която се отличавала обстановката на медицинското осигуряване на Българското опълчение, проличава особено ярко в отбранителното сражение на Шипка. По този повод началникът на главната позиция в прохода полковник Липински докладва: „Пренасянето на ранените, снабдяването с вода, поднасянето на патрони е толкова опасно, колкото и участието в сражението.

Така носачите на ранените нерядко достигат превързочния пункт вместо с един, с двама или трима ранени. На позицията от само себе си са образувани няколко превързочни пункта, а именно: при всяка батарея, до погребите, като по-безопасни места, и в резерва около зарядните сандъци. В тези импровизирани превързочни пунктове се справят фелдшерите, а като материал за превръзки, поради бързото изразходване на всички запаси, се използват бельото и платното на палатките...“

По време на войната по българските земи умират хиляди цивилни и военни в името на едно свято дело – свободата на България. Сред тях има и немалко медици. В тяхна памет в столицата на България се издига единственият в света Докторски паметник. Върху блоковете на този монумент се увековечават имената на 531 медицински работници, сред които е и името на българина д-р Константин Везенков.


Патриотичен календар

1 март — Баба Марта

3 март 1878 г. — Подписан е прелиминарният (предварителен) Санстефански мирен договор, с който се слага край на Руско-турската война и се поставя началото на Третата българска държава. Национален празник на България

3 март 1872 г. — Роден е българският офицер и военен педагог Борис Дрангов

3 март 1913 г. — Основан е първият футболен клуб в България – „Тича“, известен днес като „Черно море“

4 март 870 г. — На Осмия вселенски събор в Константинопол Българската православна църква е призната за автокефална

5 март 1911 г. — Българското книжовно дружество е преименувано на Българска академия на науките


В категории: Новини , История , Войни за освобождение

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки