24 май (петък), 10.30 ч. Последните дни на служебния кабинет се използват от Марин Райков за служебни екскурзии, като предлог е празникът на славянската писменост
и култура. Премиерът посещава Рим, където се среща в папа Франциск I. Райков не пропуска да се изкаже по македонския въпрос: “След като споделяме една обща история, след като споделяме един общ идентитет - заедно да отдаваме почит на Кирил и Методий, а 24 май да го честваме, без да спорим за костите на Самуил и за наследството на Светите братя.“
12.30 ч. Новата тройна коалиция БСП, Атака и ДПС започва да се отмята от предизборните си обещания. Пред медиите лидерът на социалистите Сергей Станишев заявява: „Няма да има увеличение на минималната работна заплата до края на годината, а за плоския данък ще се мисли още.“
Станишев дори отстъпва от позицията за строеж на АЕЦ „Белене“ под предлог, че „съществуват много условия за рестартирането на проекта“.
25 май (събота), 12.30 ч. Кандидат-премиерът Пламен Орешарски заявява без да му мигне окото пред журналисти: „Не е голям проблем, че парите на държавните предприятия са в Корпоративна търговска банка на Цветан Василев.“ Явно за олигарха няма значение коя партия ще е на власт. След което, за да замаже положението, Орешарски набързо обещава да премахне забраната за пушене на закрито.
26 май (неделя), 14.00 ч. Бъдещето на служебния министър-председател е осигурено – президентът го изпраща посланик. „Когато преди три месеца уволних себе си, прекратявайки мандата си като посланик в Париж не чух възражения, сега чувам възражения за това, че искам да продължа реализацията си в качеството си на посланик. Аз все пак трябва да продължа да работя, след като не съм вече министър-председател“, оправдава се Райков затова, че се е самопредложил за дипломатическия пост в Рим.
27 май (понеделник) 10.30 ч. По примера на Бойко Борисов, Станишев започва да се оправдава с „тежкото наследство на ГЕРБ“ още преди да бъде гласуван новия кабинет. На безсмислена среща с Миглена Кунева за пред медиите той се оплаква: „Всеки ден правителството на Пламен Орешарски ще стъпва на минно поле. Бюджетът е опоскан. Няма нито доверие, нито търпение в обществото.“
15.30 ч. Орешарски обявява проектокабинета, като в него е създадено странното министерство на инвестиционните проекти. За негов шеф е предвиден Калин Тихолов, замесен в аферата „Дюнигейт“, както и в други тъмни сделки. За спортен министър пък е нагласена активистката на ДПС Марияна Георгиева, станала скандално известна с това, че иска да въведе учебници на турски език в училищата.
28 май (вторник), 9.30 ч. Още преди да влезе в своите правомощия, Орешарски е принуден да ремонтира правителството. Калин Тихолов е заменен по натиска на общественото мнение с Иван Данов. Това обаче не спести на новата Тройна коалиция първия граждански протест срещу нея, който се състоя по-късно вечерта на Орлов мост в столицата.
29 май (сряда) 9.00 ч. В Народното събрание започва заседанието, на което ще се гласува кабинета на Орешарски. Нужният един глас за кворума от 121 души е осигурен от лидера на Атака Волен Сидеров. Пред репортерките той лицемерничи: „Провалът на заседанието заради липсата на кворум не би постигнал нищо“, след което той се позова на присъствието на официални гости, сред които президента и ръководителите на вероизповедания и на институции. Един вид, няма да се излагаме пред „високите“ гости.
Този път Сидеров нарече чуждестранните дипломати "наши партньори", за разлика от първото заседание на парламента, когато използва по техен адрес израза "дебелобузи чичковци".