Сделката с изтребителите ще изтребе Бюджет 2014


Сделката с изтребителите ще изтребе Бюджет 2014
Какво ли размрази горещия патос на Найденов срещу покупката на изтребители за 1 млрд. лева?
01 Юли 2013, Понеделник


Военният министър Ангел Найденов пое по пътя на ГЕРБ и внезапно заговори за покупка на бойни изтребители

Автор: Велизар Енчев

Ако някой е вярвал, че Орешарски е антипод на криминалното управление на ГЕРБ, той е дълбоко разочарован, даже вече е погнусен. За три седмици кабинетът на БСП, ДПС и АТАКА направи толкова гафове, колкото сътвори Борисов за три години. Така коалиционните партньори Станишев, Местан и Сидеров влизат в парламентарната история на България като най-бързо издънилата се коалиция. 

Един провал обаче има знаково значение, защото засяга възлова държавна институция - Министерството на отбраната (МО). На 22 юни военният министър Ангел Найденов хвърли истинска бомба с изявлението, че проектът за купуване на бойни изтребители за Военновъздушните сили (ВВС) не се замразява. Но само преди две седмици, още в първите си работни дни като министър, той каза обратното. 
След като се запозна с кошмарната ситуация във военното ведомство и безпаричието, оставено след управлението на о.з. ген. Аню Ангелов, новият министър обяви: Проектът за нов изтребител се замразява!

Какво размрази горещия патос на Найденов срещу покупката на изтребители за 1 млрд.лева? Ако изобщо може да се вярва на един министър, експертите в МО и ВВС го убедили в необходимостта от изтребители, дори те да са втора ръка.
По време на среща между министъра и експертна група от министерството и военната авиация бил представен доклад за трагичното състояние на родните ВВС.

От страна на армията присъствали ген. Симеонов - началник на отбраната, ген. Попов - командващ ВВС, бригаден генерал Румен Радев - зам.-началник на ВВС и ръководител на експертната група, както и летци, тествали предложените ни изтребители от САЩ, Италия, Португалия и Швеция. След като внимателно прочел доклада, министърът дал зелена светлина за купуване на изтребители. За да не бъде обвинен в пристрастност към един или друг оръжеен концерн, Найденов декларира, че иска пълна прозрачност на търга.
При управлението на ГЕРБ проектът за купуване на изтребители премина през няколко етапа, включително и с опцията да остане за следващото правителство.

На 13 ноември 2012 г. опозиционният депутат Ангел Найденов поиска ГЕРБ да се откаже от покупката на изтребители и предупреди: това решение ще обвърже не едно и две правителства и е редно да бъде взето в началото на управленския мандат.
"Проектът е неприемлив. Неприемлив е типът на изтребителите, които правителството се готви да закупи – те са на възраст от порядъка на 30 години. Във време, когато това ръководство на Министерство на отбраната не осигурява необходимите средства за реализация на други проекти, които са преди доставката на целеви изтребители, не се осигуряват средства за ремонт на съществуващата бойна техника, дискриминират военнослужещите, имаме всички основания да искаме да се спре този проект", каза с опозиционен патос Найденов. И бе напълно прав.

Опасявайки се от корупционни практики в т.нар. нови демокрации, през 2012 г. Европейската комисия изпрати предупредителни писма до България, Румъния и Чехия, в които изрази безпокойството си от възможни договори за покупка на военни самолети, без да бъдат проведени търгове. ЕК обяви, че процедурата за покупка трябва да е отворена, за да се предотврати дискриминация на компании от държави членки на Евросъюза.
В края на управлението на ГЕРБ Аню Ангелов ускори процедурата за изтребителния търг, но февруарските бунтове свалиха кабинета, а с него и плановете за експресно сключване на финалния договор.

Тъй като Тези са като Онези, Найденов пое по пътя на своя предшественик в МО. Преди да получи прозрението за жизнено важните за страната бойни самолети, на 1 юни новият военен бос даде интервю за "Труд", в което заяви:
"Няма пари за нов изтребител. Неприемливо е да стартира обществена поръчка, която да бъде реализирана след девет месеца. Трябва да има обозрими срокове...Аз съм силно затруднен от това, което виждам като финансово състояние на държавата.

В момента голяма част от българите се намират в тежко финансово положение. Чух оценките на специалистите от Финансовото министерство, които прогнозираха много сериозно неизпълнение в приходната част на бюджета. Те са в порядъка на 800 млн. лв. до 1 млрд. лв. Това ще затрудни много изпълнението на социалната програма на г-н Орешарски. Някак си на този фон да коментирам темата за придобиване на нов изтребител е, меко казано, неуместно..."
Има няколко версии за милитаризацията на военния министър, който от противник на изтребителната сделка се прероди в неин лобист. Според някои Найденов "омекнал" след среща с генералния секретар на НАТО.

Източници от армейските среди твърдят: в Брюксел сме получили инструкция спешно да модернизираме военновъздушните сили, за да участваме в задгранични мисии, ако това наложи ситуацията в Сирия например.
Версията звучи логично, но тя не отчита трагичната социална картина в страна, която няма никакво производство и в която дори тоалетната хартия се внася.
Да приемем, че по заповед на НАТО българските ВВС трябва да се обновят. Но защо тогава не се говори за задължителните в такива случаи отстъпки в цената на предлаганите машини от западните ни партньори? Защо в НАТО не последват примера на бившия СССР, който продаваше самолетите МиГ и "Сухой" на партньорите си във Варшавския договор на преференциални цени, дори и на бартер?  

Да се дават грешни пари за нови самолети, когато няма средства дори за рутинна поддръжка на наличната авиация, е престъпление. На фона на уникалната българска мизерия, не е ли по-разумно останалите 15 "МиГ-29", 11 "Су-25" и десетина "МиГ-24" се "постегнат" на приемлива цена и се ползват поне една петилетка?
В противен случай ще жертваме един милиард лева, които държавата няма, за да могат генералски фуражки да си почешат егото, а дузина цивилни мишки да приберат едни 50-100 милиона комисиони?

Все пак е любопитно как ще се прокара безумният харч от 1 млрд. лева в бюджет 2014, когато през есента Народното събрание избира между повишаване на пенсиите и покупка на изтребители. Ако изобщо парламентът оцелее до есента.

Анализирай това
Тъй като Тези са като Онези, Найденов пое по пътя на своя предшественик в МО. Преди да получи прозрението за жизнено важните за страната бойни самолети, на 1 юни новият военен бос даде интервю за "Труд", в което заяви:
"Няма пари за нов изтребител”.


Гафове
За няма и месец, откакто пое кормилото на властта в страната, кабинетът „Орешарски“  сътвори многобройни гафове със скандални назначения на постове във висшия управленски ешелон. 

И тази серия започна още преди правителството да бъде официално избрано, като за поста министър на инвестиционното проектиране бе предложен арх. Калин Тихолов, компрометиран вече като автор на устройствения план на Царево, заради който тече наказателна процедура срещу България. Чутовен гаф бе и съпроводеното със скоропостижно уволнение назначение на престоялия само няколко часа във властта зам.-министър на МВР Иван Иванов, за когото  стана ясно, че е бил управител на шуменското поделение на СИК.

По отношение на заместниците на министрите гафовете просто нямат чет. То не бе неуместният избор на Мукаддес Налбант в Образователното министерство. А също и назначението на бившия шеф на Здравната каса от времето на Иван Костов – Бойко Пенков, за зам.-шеф в Здравното министерство, при все, че е заемал този пост във времето на синята мъгла и свален оттам заради злоупотреби. В този списък попада и транспортният зам.-министър Петър Киров, който пък е в явен конфликт на интереси.

Въпреки че не можа да бъде утвърдена на „първо четене“ в НС, кандидатурата на новия вицепремиер Даниела Бобева също взриви обществото, тъй като дамата е кадър на Васил Божков. А само дни преди това недоволство предизвика правителственото решение да се спрат международните сайтове за залагания – жест, който е в изгода единствено на букмейкърската мрежа на въпросния олигарх.
Спор няма – най-големият гаф се казва „Делян Пеевски“. А не по-малко възмутителни са и издънките с областните управители в Благоевград и Пловдив.


В категории: Анализи , Горещи новини

2
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
2
вили
03.07.2013 16:46:41
0
0
Нещо сте сложили забрана за други мнения, а другари тоталитаристи?Как се каните да ни управлявате, като не търпите критика? Вижте си само яловите статии и нулевите коментари под тях. И ядете нашите пари, не ви е срам!
1
Шест - Пет
01.07.2013 13:57:23
0
0
Вие мислите ли като пишете?!?!? И как точно е в полза на тази букмейкърска мрежа? Последните пет години 2 пъти е вдиган данъка хазарт - дали това е заради някакво лоби, а? На всички е ясно, че никой няма да спре да залага в интернет, няма кой да отиде в пункт заради тази забрана. Ама пеете или блеете песни недоизмислени, дето някой някога е изграчил нелепо... Аман от липса на мозъци, значи.
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки