Българин покорява джаз сцените в САЩ


Българин покорява джаз сцените в САЩ
Петър Славов
12 Август 2013, Понеделник


Синът на легендарния барабанист на ФСБ Петър Славов вече е от най-изявените музиканти отвъд Океана

Автор: Георги Ваташки

Животът и кариерата на един от най-известните джаз музиканти в Ню Йорк е потвърждение за истинността на родната поговорка „Кръвта вода на става“. Това е 37-годишният Петър Славов – син на покойния вече легендарен барабанист на знаменитата група ФСБ Петър Славов. Неговите изпълнения на контрабас пресата в САЩ нарежда до легендите в този музикален жанр Куинси Джоунс, Джо Ловано и Данило Перез.

„Баща ми много ми помагаше. Никога не ми е казвал какво да правя, а просто заставаше зад това, с което се занимавам. Дори да е желаел да стана музикант, не ме е карал насила да го направя” – спомня си Пепи, както го наричат приятелите му .
Взимайки името на баща си, малкият Петър явно придобива и неговата любов към музиката. Бъдещият джаз майстор е роден във финландската столица Хелзинки през 1975 г. по време на едно от безбройните турнета на ФСБ. Още шестгодишен започва да свири на пиано, но не за дълго. Опитва и барабаните на баща си, но те не му допадат.

После бива приет в Националното музикално училище „Любомир Пипков”, където се влюбва в красивите дълбоки тонове на контрабаса. „Имах съученици, които вече слушаха такава музика и си имаха разни групи. Понякога им трябваше басист и аз съм свирил с тях, въпреки че нищо не разбирах, но се оказа, че съм се влюбил в джаза завинаги”.

След като завършва средно образование, младият музикант се впуска в концерти по родните клубове, трупайки известност и опит. Публиката често го вижда на сцената до такива прославени джазмени като Милчо Левиев и Людмил Георгиев. Заедно с тях той обикаля по фестивали в Гърция, Словения, Югославия, Германия и Кипър. Повратът в живота му  настъпва през 1998 г., когато решава да изпрати свои композиции до един от най-реномираните музикални колежи в Америка – „Бъркли“ в Бостън. Зад Океана са възхитени от дарбата на нашенеца и му дават пълна стипендия. Така в началото на 1999 г. той се озовава в Новия свят.

„В началото беше много трудно от битова гледна точка, но още в края на първия ми месец се запознах и започнах да помагам на няколко местни групи” – връща се към онези години Пепи. За да се издържа, той започва да свири  всеки уикенд в известния бостънски клуб „Уолис“.
В колежа му преподават прочути музикални педагози като Хал Крук и Джордж Гарзоун. Те сами си избират кои студенти да обучават. Петър Славов при това е единственият чужденец в техния курс. Той оправдава доверието им и още преди да е завършил „Бъркли”, вече може да се похвали с първата си награда – приза „Джон Невз“, връчена му от Департамента по бас на престижното учебно заведение.

След като се дипломира, Пепи се премества в Ню Йорк, чиято джаз сцена предлага повече възможности за изява. „Конкуренцията в Голямата ябълка е много голяма и трябваше отново да се доказвам. Бях обаче твърдо решен да се наложа. Цели две години съчетавах концертите с работата ми като барман в заведение на Бродуей“, споделя музикантът.
Трудолюбието и отдадеността му на контрабаса не са напразни. Той е забелязан от легендарния саксофонист Джо Ловано, който го взима за басист в своя знаменит квинтет Us Five. Зареждат се турнета по целия свят.

Славов се изявява на редица престижни фестивали – в швейцарския град Монтрьо, „в Джазът като живот“ в Монреал, в лондонския „Северно море“ и пр. През 2008 г., заедно със своите колеги от „Бъркли“ Дарън Барет, Кевин Махогани и Грес Озби изнасят концерт в прочутата зала „Олимпия“ в Париж. Френската преса не пести похвалите си за българина, наричан от нея „достоен наследник на легендата на контрабаса Хърби Хенкок“.

Най-голямото си отличие в досегашната кариера българинът получава с групата на Джо Ловано. Това е Световната награда за най-добър малък ансамбъл за 2012 година. Призът се връчва от Американската асоциация на джаз журналистите в прочутия клуб Blue Note в Ню Йорк. Петър Славов е първият български музикант, окичил се с това признание, а между носителите на престижното отличие през предходните години блестят звезди като Чък Къриа, квинтета „Дейв Холанд“, квартета „Уейни Шортър“ и триото „Джейсън Моран“.

От началото на 2013 г. Славов е част от състава на формацията Open Еnded, която има изяви по цялото източно крайбрежие на САЩ. В нея, освен Пепи, участват още двама българи – пианистът Асен Дойкин и барабанистът Калин Страхинов. Групата ще запише своя първи албум през ноември, който ще събере в едно изпълненията им през годината.

Младият талант си идва в България всяка година, за да се види със семейството си. И тук той не дава почивка на своя контрабас и често взима участие в различни културни събития у нас. Миналата есен той зарадва родната публика с рецитал по време на созополските празници на изкуствата „Аполония“. През септември тази година пък за първи път ще води свой майсторски клас и ще предаде опита си на възпитаниците на Музикалната академия „Панчо Владигеров“.

За своя професионален избор Петър Славов с благодарност споделя: „Любовта към музиката е най-важното, защото създава честни и добри личности. Ритъмът на джаза е дълбоко заложен у всеки от нас и аз съм благодарен на баща ми, че ми го разкри преди да си отиде”.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки