В Одеса се проведе VI-ят Общоукраински събор на българите в бившата съветска република
Автор: Георги Бербенков
Над пет хиляди българи се стекоха на едно от най-важните събития за нашите сънародници в бившата съветска република – VI-я Общоукраински български събор. Той се проведе на 31 август на стадион „Спартак“ в Одеса. Тази година форумът бе посветен на честването на 20-годишнината от основаването на Асоциацията на българите в Украйна (АБУ) с ръководител Антон Киссе.
За празника бяха дошли нашенци от всички краища на Украйна. Най-многобройни бяха българите от Запорожка, Кировградска и Николаевска област и Крим, а също и от съседна Молдова. Сред почетните гости на събора бяха и активисти на Областния център за българска култура в Болград, водени от неговия директор Димитър Терзи. На официалната трибуна застанаха и представители на местната власт в Одеса и украински депутати.
Събитието започна с приветствено слово на Антон Киссе, в което той отбеляза голямото значение на АБУ, чието дело е изграждането на повече от 100 регионални организации в бившата съветска република. „Асоциацията е просветно сдружение, която вече две десетилетия сплотява хилядите българи в Украйна. Основните ни цели са да направим всичко възможно за съхраняване и развитие на историческите ценности, националната култура, език и традиции на общността. АБУ има и много важна роля в развитието на културните и приятелски връзки между българския и украинския народ“ – изтъкна още президентът на организацията.
Той припомни също, че благодарение на това формирование българчетата имат възможност да учат майчиния си език и да се запознават с творчеството на родни класици като Иван Вазов и Йордан Йовков.
В обръщение към присъстващите пък кметът на Одеса Алексей Комтусев отбеляза, че жителите на града много се гордеят с това, че в него „е живял и учил велик човек – българският поет и национален герой Христо Ботев“.
Програмата на празника започна с колоритен парад на българите, живеещи в селата на Запорожска и Кировградска област, нагиздени в народни носии. Той премина пред многохилядна публика под съпровода на химна на родната просвета „Върви, народе възродени!“.
Шествието поведе най-възрастният участник – 102-годишният Николай Пройчев. Той е етнически българин от запорожкото село Доневка и е участник във всичките общоукраински събори до момента.
В последвалия гала-концерт се изявиха над 600 артисти и музиканти. Сред тях най-много аплодисменти получиха ансамблите от Молдова, Гагаузия и далечна Албания.
Сред атракциите на събитието бе уникалната изложба на предмети, издържани в стила на старите традиционни български занаяти и запазили се до ден днешен в различните региони на Украйна. Прочутият бесарабски художник с български корени Александър Карра пък демонстрира своя талант, рисувайки портрети за спомен на публика и участници.
Кулминацията на празника бе голямото право хоро, което се изви в центъра на стадиона и на което се наредиха и млади, и стари. Начело на него застана известният български певец Илия Луков, който бе поканен от организаторите специално за проявата. С негов рецитал от български народни песни от Родопския край приключи музикалната част на тържеството.
В края на празника Антон Киссе и заместник-председателят на Държавната агенция за българите в чужбина Йордан Янев наградиха десет от най-дейните нашенци, работещи в държавни и граждански организации на Одеса, Запорожието и Николаевска област. Освен грамоти и медали те получиха и почетното звание „възрожденец“. Те бяха отличени за активната и самоотвержена работа за утвърждаването на българщината в етнически пъстрата украинска държава.
Грандиозният празник на българския дух в Одеса завърши с вълнуващо изпълнение на „Мила родино“, в което масово се включиха хилядите нашенци по трибуните. Те си обещаха да се съберат отново в края на август след две години.