„Най-добрият град за живеене” отново потъва в дългове


 „Най-добрият град за живеене” отново потъва в дългове
Бургас ще се загроби с нов заем от над 3 милиона, за да реализира проект за нов експозиционен център „Флора
14 Октомври 2013, Понеделник


Бургас се нареди в топ 10 на общините в България по съотношение на натрупаните задължения спрямо общата бюджетна рамка

Автор: Георги Костадинов

Бургаската община потъва във все повече дългове. Според последните справки тя е сред топ 10 на общините в страната по показател съотношение между натрупани задължения спрямо общата рамка на бюджета. 
Поредната заробваща морския град идея  е да се вземе кредит в размер на 3,3 милиона лева за реализация на проект по  изграждане на експозиционен център „Флора" на мястото, където традиционно се провежда едноименното изложение в Приморския парк. Той ще бъде кредитиран от Регионалния фонд за градско развитие и „Сосиете женерал Експресбанк“.

Финансовата институция  ще отпусне заем от 1,125 милиона евро, а фондът – 1,100 милиона лева. Срокът за погасяване на кредита е до април 2025 г., като до 30 май 2015 г. ще тече гратисен период.
Така дълговото бреме на „най-добрия град за живеене“ сериозно се задълбочава. От 2007 година досега бургаската администрация е натрупала шест големи кредита, които все още се обслужват. С увеличаването на задлъжнялостта обаче, все повече ще се ограничават възможностите на общината за реализация на социални и обществени проекти, както и за отпускане на повече пари за здравеопазване, образование и спорт.

От опозицията смятат, че нарастването на дълга вече става опасно. „Като цяло взимането на кредит не е страшно, ако парите се инвестират в дейности и обекти, които ще стимулират местната икономика. Ако тези заеми се харчат за проекти без икономическа логика и обосновка, те стават бреме за града и всички бургазлии. Страхувам се, че местната власт прави точно това в последните години. Лошото е, че тези пари ще трябва да се връщат след време, като сега ефектът от натрупаните дългове не се усеща" – коментира общинският съветник от НФСБ Християн Митев.

В същото време председателят на Общинския съвет Костантин Луков смята, че няма място за притеснение. „Преценено е внимателно преди да се поемат дълговете. В крайна сметка ние сме един от най-коректните партньори на банките и нямаме просрочени вноски. Общината има и много добър кредитен рейтинг, което ни позволява да сключваме договорите за заеми при по-добри условия" – изтъква той.

Справката показва, че за 6 години общината е поела дълг в размер на 58 милиона лева. Най-големият кредит, който предстои да бъде усвоен, е в размер на 10 милиона евро от Европейската банка за възстановяване и развитие. Парите са взети, за да се осигури съфинансиране по проект „Интегриран градски транспорт". Този кредит обаче е рисков заради плаващия лихвен процент, при който е сключен, и при определени обстоятелства може да се оскъпи значително.

Солиден заем в размер на 16 милиона лева беше взет и през 2009 г. с цел да се финансира капиталовата програма. До този момент от него е върнато малко повече от половината. А през 2010 г. – отново за изпълнението на показни капиталови проекти – общината тегли нов кредит, този път в размер на 10 милиона лева.
Тихомълком са усвоени и десетки заеми за съфинансиране на по-малки европроекти, като общият им размер достига 5,5 милиона лева. Само преди шест месеца местният парламент гласува да бъде взет заем и за изграждането на т. нар. подземен град в Морската градина, който ще се строи в намиращите се там бомбоубежища.

В общи линии, с някои изключения, повечето от кредитите се използват за съвсем демонстративни проекти без реална стойност за местното население. Когато ГЕРБ идва на власт в Бургас през 2007 г., натрупаните задължения към банките са в размер на 8-9 милиона лева, и то при лошото управление на червения кмет Йоан Костадинов. За шест години техният размер е скочил  шест пъти, като с вземането на новия заем той ще достигне 61 милиона лева.

Очевидно е, че местната власт не може да си осигури средства чрез правилни политика и управление, а разчита единствено на външно финансиране. Реално експлоатацията на активите на общината е много под желаното ниво. Отделно, до момента не е представена нито една нормална програма за стимулиране на местния бизнес. В същото време, никнещите като гъби огромни молове смазват хиляди дребни търговци и предприемачи, което, от своя страна, довежда до намаляването на приходите от патентни данъци, такси, отчисления от данък общ доход и др в общинската хазна. И респективно – до лошо изпълнение на приходната част на бюджета. Което пък налага постоянно да се търси външно финансиране.

Дълговете обаче ще трябва да връщат и занапред обикновените бургазлии, на които вместо  икономически просперитет, местното управление на ГЕРБ стовари една непосилна ипотека, която ще тежи като бреме и на бъдещите поколения.


Сеташните павилиони, където се провежда едноименното изложение, ще останат в историята, а за новите ще плащат и бъдещите поколения

В категории: Бургас , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки