Ансамбъл „Български ритми“, сформиран от наши сънародници, живеещи в австралийския мегаполис, участва в празниците за Деня на православието и културата
Автор: Георги Ваташки
Красотата на българските народни танци и песни достигна и екзотична Австралия. Ансамбъл „Български ритми“ към асоциация „Родина“, която е една от най-старите организации на българската общност в австралийския мегаполис, запозна с родния фолклор жителите на страната на кенгурата. Сънародниците ни бяха сред участниците на празничния фестивал, с който всяка година на 3 октомври в Сидни се отбелязва Денят на православието и културата.
За първи път форумът се провежда през 1993 г., а целта му е да популяризира културата на хората от православните общности в австралийския мегаполис. Организатор на проявата е австралийската Държавна асоциация по култура. Тазгодишното издание на форума бе юбилейно и в него представиха уменията си близо 35 танцови групи от Гърция, Сърбия, Румъния, Армения и Грузия.
Мащабното събитие бе посетено от близо седем хиляди човека, като сцената бе издигната в сръбския катедрален храм в Сидни „Св. Стефан“.
Участието на нашите сънародници започна с изпълнението на солистката на „Български ритми“ Силвия Енчева. Тя заслужи много аплодисменти с талантливото си изпълнение на „космическата песен“ на България „Излел е Дельо хайдутин“. След нея микрофона взе Валя Джанинска, която очарова публиката с китка от родопски народни песни, сред които „Притури се планината“ и „Девойко, мари хубава“.
Несъмнено атракцията на празника бе представянето на танцьорите от „Български ритми“. Те впечатлиха зрителите в австралийския мегаполис с красивите си
носии, изработени от самите тях.
Програмата им включваше танци от всички основни етнографски области на България – Северняшка, Родопска, Шопска и Пиринска, с характерните за всяка от тях колоритни костюми и автентична народна музика.
Нашенците приключиха своето участие в Деня на православието с жест към историческите традиции на домакините от най-малкия континент. Те изпълниха четири автентични австралийски танца, дело на знаменития хореограф от Сидни Рони Челс, които включваха елементи от културата на коренните жители – аборигените, както и на първите бели заселници в Австралия от края на XVIII век.
Изявите на българите бяха достойно оценени в края на празничния ден, като „Български ритми“ бе сред съставите, които получиха грамоти, а асоциация „Родина“ бе отличена с официално поздравително писмо от кмета на Сидни.
„Български ритми“ е рожба на две талантливи и трудолюбиви българки – Жана Герова от Карлово и Рени Челебиева от Баня. Заедно те организират група за изучаване на български народни танци през 2001 г., когато за първи път стъпват на далечния континент. Първият състав, който създават, е за малки деца и носи името „Изворче“. Друга една българка – Ани Троянова от София, ушива със собствени сили и средства носиите на малките. Детската група просъществува само три години, но пък дава идеята и запалва желанието на възрастните да затанцуват и те.
Преди две години двете дами от Розовата долина полагат началото на „Български ритми“. Групата няма професионален хореограф – такъв се наема само
за участия в мащабни форуми.
Рени учи по-трудните хора от интернет и ги показва на трупата, а Жана й помага да отработят стъпките. Заедно с нашенците в Сидни, те вече разучават не само право хоро и ръченица, но по-сложни хора като шопско, Дайчово и Еленино.
Засега постоянните членове на групата са 20, но често към тях се присъединяват не само наши сънародници от мегаполиса, но и представители и на други етноси, като сред тях има дори и трима мексиканци. А „Български ритми“ успешно представя нашите традиции и култура не само в Австралия, но и в съседните острови Нова Зеландия и Тасмания.