В предишния брой на „Десант“ ви запознахме с историята на създаденото през 1907 г. в Чикаго издателство „Народен глас“ и едноименния вестник,
Автор: Георги Ваташки
явяващ се първото печатно издание на български език в САЩ. Освен да просвещава и пази родния дух и традиции, газетата помага на пристигащите нашенци в Новия свят, които се нуждаели от помощ при своето установяване и познания за живота отвъд Океана.
За тази цел редакторите на вестника Васил Стефанов и Васил Граматиков решават за коледните празници на 1920 г. да издадат специално приложение. То е наречено „Българско-американски календар-алманах за 1920 г.“ и излиза на 23 декември с. г. Като образец са използвани подобни алманаси, издавани от другите емигрантски общности в Съединените щати.
Изданието е отпечатано на луксозна хартия и е разделено на три части. Първата е посветена на завършилата наскоро Първа световна война, като са описани българското участие в нея, намесата на САЩ, постиженията на военната техника и мореплаването.
Публикувана е и информация за наскоро подписания Ньойски мирен договор и паметна снимка на българската делегация в Париж. Подробни исторически справки запознават нашенците в Новия свят с живота и бита на събратята им в откъснатите от България Западни покрайнини и Беломорска Тракия. Представена е и инициативата на българската общност от градчето Медисън, Илинойс, за изпращане на петиция до новосъздаденото в Женева Общество на народите за преразглеждане на Ньойския диктат.
Авторите уточняват, че тя е подписана от почти две хиляди наши сънародници от Чикаго и околностите.
За да не загубят връзките си с родината, авторите на алманаха осведомяват българите отвъд Океана за последните промени в политическия и икономическия живот на България след края на световния конфликт. Доста място е отделено и на въпросите, свързани с населението и икономиката на големите български градове, адресите и предмета на дейност на най-известните български банки, кредитни, производителни и търговски кооперации, на големи частни фирми.
Във втория дял на алманаха се съдържа информация за най-важните периоди от историята на Съединените щати, за американската конституция, политическата система в държавата, нейната икономика, вероизповедания и постижения в културната област. Представена е прочутата Декларация за независимостта, приета от първия американски Конгрес на 4 юли 1776 г. Изброени са важните събития и празници в американската история и историята на щатския национален флаг. Преведен е и е публикуван за пръв път на български език американският Закон за емиграцията, който регулира правилата за притока на нови заселници.
Внимание е отделено и на географията на Новия свят – територия и островни владения, както и на последните данни за преброяването на населението, извършено през предходната 1919 г. Не липсват интересни „факти за човешкото тяло”, цитирани от реномираното не само в миналото научно списание „Популар сайънс“. От него сънародниците ни се запознават с термини като технология на дишането, какво е значението на пулса и научават за строежа на човешките клетки.
Освен научна, българо-американският календар има и забавна част. В нея покрай оригинални и актуални за времето си вицове, намираме и придобилото голяма популярност през последните години судоку. Алманахът на „Народен глас“ е първото родно издание, където се появява знаменитата логическа игра с цифри.
Последната част може да се нарече енциклопедия на емиграцията. В нея са развити въпроси, даващи представа за това кога е възникнала всяка от българските заселнически колонии, изградени в Съединените щати, стопанското им развитие и с какъв бизнес се занимават техните представители в началото на 20-те години на миналия век. Представена е и историята на родната емиграция, търговия, земеделие, журналистика, религия в Новия свят от ония времена. Като илюстрации към текстовете са публикувани над 2000 снимки и портрети на видни личности от нашата общност в Чикаго.
Основен акцент е поставен и върху описанието на постиженията, дело на българската емигрантска интелигенция. В този дял са публикувани различни реклами на множеството талантливи български занаятчии, лекари, адвокати и дори театрални артисти.
Първоначалният тираж на „Българо-американски календар“ е 15 хиляди броя, но отзивите сред нашенците са повече от отлични и впоследствие са допечатани допълнителни бройки. Така тиражът достига до 25 000 – цифра, която не е достигана дотогава от нито едно друго българско издание в САЩ.
През следващите няколко години са отпечатани още три подобни издания, като традицията прекъсва през 1929 г. заради избухването на световната икономическа криза и финансовите затруднения на издателство „Народен глас“.