Български физик сред научния елит в Харвард


Български физик сред научния елит в Харвард
Пламен Кръстев в лабораторията си в Харвард
18 Ноември 2013, Понеделник


Пламен Кръстев е един от ръководителите на компютърния център, който реализира проекти в областта на квантовата физика

Автор: Георги Ваташки

Знаменитият Харвардски университет в САЩ отдавна се е наложил като световен център, в който работят едни от най-авторитетните учени във всяка област на човешкото познание. От началото на годината сред тях е и българският атомен физик Пламен Кръстев. Той е част от международния екип в Научния компютърен център на Харвард, който реализира проекти в областта на квантовата физика, а също и астрофизиката. Българинът участва и в борда на Националната фондация за наука на Америка, където е сред оценяващите кои проекти на млади учени в областта на физиката и астрономията ще получат финансиране.

Пътят към висшата наука на нашия сънародник започва в родния му град Търговище, където е роден през 1972 г. Още от дете Пламен се отличава с упоритост и трудолюбие. Докато връстниците му играят футбол навън, той учи по любимите си предмети – физика и математика. През свободното си време тренира бойни изкуства – главно карате. Любовта му към звездите и далечните светове се заражда още като ученик, когато като участник в училищния кръжок по астрономия посещава обсерваторията в Рожен.

Усилията му в учението не остават напразни. Той завършва гимназията в родния си град със златен медал и постъпва да учи в Софийския университет. Там завършва с пълно отличие специалността „Лазерна физика“.
След дипломирането си решава да кандидатства за работа в Америка, защото смята, че там ще има неограничени възможности да се развива като учен.

Заради тази своя мечта си налага драконовски режим на самоподготовка по английски език. Затваря се у дома си в Търговище и заляга над учебниците, като успява сам да достигне до четвърто ниво. След това продължава в българо-американската комисия за образователен обмен „Фулбрайт", където от курсист става преподавател.

През 2001 г. мечтата му се сбъдва. Той печели стипендия по космическа физика от университета „Ел Пасо“ в Тексас и заминава отвъд Океана. „Пристигнах в Америка с 500 долара – без да познавам никой, без осигурена квартира и без да имам и най-малка представа какво ме очаква. Беше трудно в началото, но бях решен да се справя”, спомня си нашенецът.

В „Ел Пасо” приключва образованието си за година и половина вместо за определените три, след което е поканен да участва в конгрес на НАСА в Хюстън. Следват публикации в специализираното списание „Физикъл ревю“ и участия в многобройни научни срещи и конференции.

Интересът му към астрофизиката се възпламенява през 2002 г., когато взима участие в Световния космически конгрес в Хюстън, който се провежда веднъж на десетилетие. Там българинът се среща с първия човек, стъпил на Луната – Нийл Армстронг.
През 2005 г. завършва магистърска степен и е приет в докторската програма по теоретична физика в Университета в Айдахо, където успешно защитава дисертация на тема „Уравнение на състоянието на ядрената материя“, призната от научната общност като изключително новаторска.

Следват две години специализация в областта на теоретичната физика и астрофизиката. „Исках да разбера как е устроен светът и как работи на фундаментално ниво, как светят звездите и от какво са направени всички неща около нас. Затова и се посветих на астрофизиката", споделя Пламен мотивите си да се насочи към тази сложна наука.

Успехите му носят участие в проект за създаване на единна теория на атомното ядро в Университета на Сан Диего и националната лаборатория „Ливъмор" в Калифорния. Така се стига до края на 2012 г., когато след тежък конкурс и пресяване на 300 кандидатури от цял свят Пламен Кръстев е избран да ръководи различните изследователски групи по астрофизика в Харвард. Той оценява техните проекти и преценява кои от задачите да бъдат решени от университетския суперкомпютър.

От пролетта на тази година нашият сънародник оглавява екип, който работи по статия за вариациите на гравитационната константа и ускореното разширяване на Вселената. Заедно с колегите си Кръстев е ангажиран и в изследването на атомното ядро на Слънцето и свойствата на неутронните звезди. „Близо 90 процента от енергийния баланс на Вселената е „нещо“, което до този момент не знаем какво е. Това е субстанция, която се влияе от гравитационната сила, но самата тя не излъчва светлина. По тази причина е наречена тъмна материя и енергия. Целта ни е да узнаем нейния състав и как тя ще ни помогне за по-пълното разбиране на еволюцията и природните закони във Вселената“ – пояснява той.

Присъствието на българи в Харвард не се изчерпва с талантливия учен от Търговище. През последните години над стотина млади българи са приети да учат в престижния университет. Пламен Кръстев се надява те не само да достигнат неговите успехи във висшата наука, но и да го надминат. „Българските учени са много добре приети в САЩ, защото са изключителни професионалисти, а това в Новия свят винаги се оценява“ – категоричен е той.


Пред черната дъска в Университета в Айдахо

В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки