За да уволни съпругата на разследващ журналист от СКАТ, местната власт даде басейн на общинска фирма
Автор: Георги Ваташки
От един голям морски град като Бургас се очаква да развива и стимулира водните спортове и да възпитава и поощрява заниманията на младото поколение с тях. Безспорно, най-масовата и достъпна дисциплина в това направление е плуването, в което българските спортисти преди около четвърт век редовно завоюваха титли и медали.
Но за да станат шампиони, днешните млади плувци трябва да имат на разположение нужните качествени съоръжения, където целогодишно да тренират и се подготвят. Още повече, само преди броени дни – във вторник, Управителният съвет на Българската федерация по плувни спортове прие нови документи, които включват 200 и 400 м свободен стил като задължителни дисциплини на държавните първенства за 2014 г.
Като оставим това настрана, не бива да подценяваме и усвояването на най-елементарни дори умения за плуване от страна на всички малчугани, жители на населените места по нашето Черноморие – все пак те прекарват по плажовете цялата си ваканция и е срамота, ако не могат безопасно да се носят по вълните.
Само че във втория по големина морски град у нас това няма как да стане. От някогашните десетки басейни, съществували в Бургас, следствие на редица съмнителни сделки и концесии са останали само два, които са годни за ползване.
Единият от тях се намира в Младежкия културен център (МКЦ) и в него тренират възпитаниците на десетки местни плувни клубове, както и учениците от тукашното спортно училище „Юрий Гагарин“. Но водата и около този комплекс здраво се мъти напоследък, като особено смущаващо е решението, взето на последното заседание на местния парламент, провело се на 26 ноември.
Мнозинството на ГЕРБ в бургаския общински съвет гласува предложението на кмета Димитър Николов да прехвърли въпросния басейн в активите на общинското предприятие „Спортни имоти“ с мотивите, че така щели да се повишат печалбата от съоръжението и „по-доброто му управление и стопанисване“.
Като гражданин, изказване пред съветниците направи журналистът от телевизия СКАТ и водещ на разследващото предаване „От упор“ Димитър Байрактаров, който обори доводите на местните управници. „Предоставената оскъдна информация за басейна е изцяло заблуждаваща, тъй като Младежкият културен център е специфична структура, която според член 12 от ЗОС трябва да се управлява и стопанисва от самия градоначалник, а не от друга общинска структура. Сградата е публична общинска собственост и за да промени своя статут, е нужно да бъде преобразувана в частна, което не само, че не е направено, но и няма законови основания за това.
Самото искане противоречи на правилника за стопанисване и управление на МКЦ, който не е променен. А всеки, който се запознае с него, ще може да се увери, че басейнът не е отделна част от сградата. Той не може да се раздели, а сегашното му прехвърляне в „Спортни имоти“ ще създаде само проблеми“, категоричен бе Байрактаров.
Журналистът изтъкна аргументи и срещу нелепите мотиви, че общинската фирма ще стопанисва по-ефективно спортния обект, след като го отдели от Центъра. Той припомни как през 2011 г. басейнът в бургаското училище „Константин Петканов“ бе даден на „Спортни имоти“ с мотив, че учебното заведение не може да отделя по 11 хиляди лева на месец за поддръжката му.
Няколко месеца по-късно разходите около басейна се увеличиха в пъти и достигнаха 24 хиляди лева, като училището се превърна в кредитор на общинското предприятие и бе изправено пред сериозни финансови затруднения. Като последица от всичко това плувното му съоръжение вече цяла година не работи.
Телевизия СКАТ и предаването й „От упор“ разкриха през март тази година множество злоупотреби с евросредства при извършването на ремонт на Младежкия център. Той бе обновен през 2010 г. по програма „Регионално развитие“ за близо четири милиона лева. Но въпреки хвърлените огромни средства, младежките танцови трупи продължиха да репетират при „ободряващи“ минусови температури, а само преди около месец плувците щяха да се натровят с хлор заради повредената система за почистване на басейна.
Всъщност голяма част от европейските пари потънаха в... тоалетните на Центъра, където десетки хиляди лева изтекоха към фирми, близки до общинската управа. Те бяха платени уж за поставяне на нови фаянсови плочки в отходните места, но се оказа, че това е станало... само на книга.
След като патриотичната медия огласи тези разкрития, през март т. г. българската служба на ОЛАФ – Дирекцията „Координация на борбата с правонарушенията, засягащи финансовите интереси на ЕС“ (АФКОС) към МВР, излезе с официална информация, че са открити злоупотреби с евросредствата при ремонта на сградата.
Като източник на данните за разкритията на СКАТ вероятно е била заподозряна съпругата на Димитър Байрактаров – Радостина, която е ръководител на звено „Спортни дейности“ към Младежкия културен център. Затова като акт на отмъщение след дълго умуване изглежда бургаските гербаджии са решили да я накажат, като я оставят без работа. Това ще се случи с прехвърлянето на плувното съоръжение към общинската фирма „Спортни имоти“. По този начин Байрактарова ще трябва да освободи поста си, тъй като управлението на обекта вече ще бъде в ръцете на новия му стопанин.
Радостина е дъщеря на Георги Вълев – един от шестимата български моряци от кораба „Ина“, които телевизия СКАТ спаси от гръцки затвор по несправедливо обвинение в контрабанда на цигари.
В Бургас се говори, че ще бъде създадена нова общинска структура, която ще се нарича „Плувни басейни“. Бургазлии подозират, че истинската й цел най-вероятно ще бъде да усвоява средства от европейските фондове, отпускани по Оперативна програма „Регионално развитие“, дарявайки ги щедро на неслучайни частници, дето ще бъдат избирани като подизпълнители на съответните обществени поръчки.
Очевидно е, че никакво светло бъдеще не чака бургаските басейни, чийто брой вече е редуциран до санитарния минимум. И няма как да е иначе, след като се готви даряването им на общинските „Спортни имоти“, чийто шеф Живко Иванов по професия все пак е агроном и има компетентност за работа на полето, а не за управление на спортни зали, стадиони, спортни площадки, тенис кортове и плувни басейни, каквито са зачислените към предприятието обекти.
Нека припомним, че преди време най-големият открит бургаски басейн, намиращ се край ж.к. „Славейков“, бе буквално подарен от общината през юли 2012 г. на частната фирма „Евробул БФБ“, заедно с прилежащия апетитен терен от 23 хиляди кв. м. Срещу 30-годишната му концесия бе обещано да бъде построен грандиозен спортен комплекс, състоящ се не само от басейни, но и от хотели, заведения и търговски обекти. Оттогава обаче по този проект не се предприема нищо, а съществуващото плувно съоръжение е заградено с високи огради и е недостъпно за бургазлии.
Самата община пък не получава и стотинка приходи от бившия басейн, тъй като концесионната такса трябва да започне да се изплаща след края на изграждането на комплекса и въвеждането му в експлоатация.
Сега отново ставаме свидетели как политическият инат и тънките бакалски сметки на общинарите от „най добрия град за живеене“ са на път да съсипят едно добре функциониращо и радващо се на висока посещаемост спортно съоръжение.
Бургаските гербери се опитаха да си вдигнат доходите Десант
След шетането на червената метла из цялата страна, измитайки гербаджиите от сладките директорски постове на различни държавни институции и предприятия, мнозина от тях останаха на улицата. Някои от доскорошните шефове в същото време обаче запазиха местата си в общинските съвети. Бидейки съветници обаче, те получават възнаграждения и заради тях не могат да се регистрират на трудовите борси, където биха взимали доста по-тлъсти обезщетения като безработни – имайки се предвид високата директорска ставка, върху която са били осигурявани и на базата на която им се изчисляват парите за безработица.
С идеята да се докопат все пак до тези пари, мнозинството от ГЕРБ в Бургаския общински съвет предложи на последната сесия общинските съветници да бъдат осигурявани само в дните, когато местният парламент има заседания. За целта те дори извършиха грубо нарушение на правилника, като входираха докладната с 11, вместо с нужните 13 подписа под нея. Впоследствие се оказа, че съветничката от ГЕРБ Виолета Илиева дори се е подписала два пъти, за да увеличи броя на парафите.
Тези хитрини обаче бяха разкрити от опозицията в лицето на „Национален фронт за спасение на България“ и герберите бяха принудени да се откажат от нечитавите си намерения.
Man kan ju alltid rota i soptunnorna runt mc donalds, max eller något annat grill kök. Finns alltid något ätbart där. Har man tur så hittar man säkert någon pant burk och vips så har man plötsligt gått plus på lu82&enh#nc30;
5
друг родител
01.04.2014 18:59:52
0
0
От години условията в басейна,а именно атмосфера,хигиена,безопасност са под всякаква критика,вследснвие на непрофесионализма,интриганството и неходене на работа от тогавашната управителка Радостина.Децата често стоят без спасител,докато тя го изпраща да и върши лична работа.А и казват,че правела далавери.....Защо ни е тогава?
4
РОДИТЕЛ
13.02.2014 18:52:28
0
0
ПОВЕЧЕ ОТ ПЕТ ГОДИНИ ДЕТЕТО МИ ПЛУВА В ТОЗИ БАСЕЙН И ИМАМ ПРЕКИ ВПЕЧАТЛЕНИЯ ОТ РАБОТАТА НА Г-ЖА РАДОСТИНА БАЙРАКТАРОВА.МОГА САМО ДА КАЖА,ЧЕ ДОКАТО ОТСЪСТВАШЕ ПОВЕЧЕ ОТ ГОДИНА В БАСЕЙНА НАСТЪПИ ПЪЛЕН ХАОС,А ОТКАКТО НАЗНАЧИХА ЗА ДИРЕКТОР НА МКЦ КАТЯ ДЕЛЧИЛОВА НЕЩАТА ПРОСТО ОСЕЗАЕМО СЕ ВЛОШИХА,РАДОСТИНА Е ИЗКЛЮЧИТЕЛЕН ПРОФЕСИОНАЛИСТ И НЕЩО МНОГО ВАЖНО ДЕЦАТА Я ОБИЧАТ.
3
доброжелател
15.01.2014 19:56:11
0
0
Говори се,че Байрактарова много "пипала" в тоя басейн,верно ли е?Ако наистина е корумпирана Байрактаров що не разследва?Хем му е под ръка,хем ще има полза от него
2
харалампи
05.12.2013 10:14:32
0
0
пак платени тролове, предай на кметя поздрави
1
родител
03.12.2013 11:54:58
0
0
Нямах представа,че от сегашната управителка на басейна зависело протичането на нормалния процес в басейна на младежгкия дом.Факт е обаче,че докато отсъстваше тя(миналата година) водата в басеейна беше постоянно чиста и нямаше проблеми както сегашните.Нас не ни интересува кой е управител,а да има добри условия за децата ни.