Наш сънародник с шанс за „Оскар“


Наш сънародник с шанс за „Оскар“
Теодор Ушев
09 Декември 2013, Понеделник


Кюстендилецът Теодор Ушев, който от 15 години живее в Канада, е един от най-талантливите аниматори в Америка

Автор: Георги Ваташки

До връчването на престижните награди „Оскар“ остават броени месеци, а едно българско име вече е спрягано за фаворит. Американската филмова академия обяви заглавията на десет късометражни анимационни филма, които ще се борят за 86-те награди „Оскар“ през март 2014 г.. Сред тях е лентата на българския илюстратор и аниматор Теодор Ушев, озаглавена Gloria Victoria.

Тя е номинирана за престижното отличие от Националния филмов борд на Канада, където нашенецът живее от близо 15 години. Българският графичен дизайнер, плакатист и аниматор е печелил повече от 80 награди по целия свят и вече е считан за явление в жанра от своите колеги отвъд Океана.

Теодор Ушев е роден на 6 февруари 1968 г. в Кюстендил в семейството на художника Асен Ушев. „Когато си закърмен с мириса на боички, колкото и да е шаблонно казано, е трудно да правиш нещо друго. Явно това ми е била съдбата и съм доволен. Когато бях малък, баща ми беше част от група на непокорни и буйни артисти, опитващи се да правят изкуство, което не се харесваше на официалната власт. Той ми сътвори първия си пърформанс в мазето на градското читалище. Беше през 1985 г. и аз му помагах като работихме цели два месеца през пролетната ваканция“, спомня си аниматорът.

Той завършва гимназия в Пловдив, но когато идва време да кандидатства в Националната художествена академия, се оказва, че е нулева година за специалността. Затова записва да следва „Плакат и графичен дизайн“ и се дипломира през 1995 г. с пълно отличие.
Първата му слава идва със серия от плакати и постери, които създава за постановките на столичните театри и Националния дворец на културата. През 1999 г. Ушев
основава  собствена компания за дизайн, която се радва на множество клиенти. Въпреки това, нещо все не му достига, защото чувства, че истинското му призвание е анимацията.

„Заминаването за Канада беше низ от случайности. Спечелих няколко пъти награда за дизайн и ме поканиха да отида там. Впечатли ме силно спокойствието, което се даваше там на хората на изкуството. Освен това тогава в България ми беше много трудно – главно от икономическа гледна точка“, споделя талантливият българин.
Отвъд Атлантика в началото той започва работа пак като графичен дизайнер и илюстратор, но за удоволствие си прави и собствени анимации. Бързо го забелязват и така се озовава в Националния филмов борд на Канада, като не след дълго става негов представител в Монреал. Като такъв обикаля целия свят да открива фестивали и изложби. Често попада и в състава на журита на авторитетни кинофестивали.

Въпреки многото си ангажименти, Теодор не спира да твори. Някои от късометражните му филми като „Тауър Бауър“ ( 2005), по музика на Георгий Свиридов, детският „Царица“ и „Човекът, който чакаше“(2006), по текст на Кафка, получават редица отличия на различни форуми.
„Разделени" пък е първият му филм без музика, изцяло озвучен на фарси. Посветен е на иранския режисьор Джафар Панахи, комуто в края на 2010 г. Техеран отне за 20 години правото да снима, да дава интервюта и дори да излиза от страната.

Успоредно с работата си над филмите, Ушев преподава и провежда работилници и майсторски класове в повече от 20 университета и фестивала по света – в Япония, Франция, Испания, Германия, Португалия и Англия.
Това, с което той най-много се гордее обаче, не е филм, а сайт. През 2008 г. легендарният китарист на „Пинк Флойд“ Дейвид Гилмор го кани да създаде дизайна на неговата интернет страница. Теодор не се посрамва и днес, ако я отворите, ще видите стилен анимиран банер с контурите на мъж с китара.

Номинацията за най-реномираната кинонаграда не е първата за нашенеца. Преди две години страната на кленовия лист също бе предложила негова творба за „Оскар“ –  филмът му "Дневниците на Липсет", обрал овации от Финландия до Япония. Лентата проследява живота на известния  с авангардните си творби канадски филмов режисьор Артър Липсет.
Филмът Gloria Victoria, който ще се бори за тазгодишните награди на Академията, е на антивоенна тема, пречупена през политическите идеологии, философии и артистичните течения на миналия век.

Творбата вече има едно отличие от Фестивала на анимационните филми в Анеси, Франция. Теодор обаче не се главозамайва от успехите си. „Моите филми не са лесни за възприемане и не биха се харесали на Академията. Прекалено са агресивни и прекалено са отвъд линията на възприемчивост. Не мислех, че имам някакви шансове дори за номинация, но след като са го избрали, може би реалното изкуство ще надделее този път над комерсиалната кинопродукция“ – коментира той.

Докато чака решението на мастити академици от Холивуд, в началото на ноември българинът взе участие във Фестивала за късометражно анимационно кино във френския град Клермон-Феран. Той бе сред почетните гости на форума, като бе поканен за член на международното жури, а в рамките на фестивала бе направена ретроспекция на най-добрите му творби.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки