След националните ни герои Христо Ботев и Васил Левски и патриархът на българската литература Иван Вазов ще има паметник в далечна Аржентинa.
Автор: Георги Ваташки
В края на ноември делегация от родното място на писателя Сопот посети страната на гаучосите. В нея бяха включени кметът Веселин Личев, директорът на къщата музей „Иван Вазов“ Стефан Филчев, архиерейският наместник на Карловска духовна околия отец Марко.
Те бяха гости на град Лас Бреняс, провинция Чако, където на 30 ноември на церемония на площад „България“ тържествено бе подписан договор за икономически и културен обмен между Сопот и Лас Бреняс, а събитието е увековечено със специална паметна плоча.
Посещението на родната делегация в града, известен в страната на тангото като „Перлата на Запада“, не е случайно. В него е съсредоточена най-голямата българска общност в Аржентина, а местното културно дружество носи името на патриарха на българската литература.
Двата града, които са побратимени от 1998 г., ще разменят паметници на свои изявени творци. Делегация от латиноамериканския град през следващата пролет ще донесе бюст на големия аржентински поет с български корени Марио Несторов, който е родом от Лас Бреняс.
От своя страна управата на Сопот ще изпрати проект за паметник на Иван Вазов. Монументът ще бъде конструиран на място в съседния град Берису, в който също живеят много наши сънародници. Великият сопотчанин ще бъде изваян седнал на пейка.
Особено скъп дар за нашенците в Аржентина бяха българските рози и пръст от родната къща на Вазов, донесени от нашата делегация в латиноамериканското градче.
Председателката на културното дружество „Иван Вазов“ Ружка Николова разказа на гостите, че българската общност в провинция Чако вече е направила постъпки в Буенос Айрес за изграждане на източноправославен храм. Това е една от мечтите на нашенците, а един сред първите дарители за започване на строежа е 90-годишната баба Николина, потомка на първите български емигранти.
Българите в Лас Бреняс са наследниците на нашите сънародници, пристигнали в Аржентина в периода 1917-1921 г. В града живеят и много потомци на емигранти от Италия, Испания, Франция, Швейцария, Германия и Ирландия.
Нашенците в него са вече трето поколение и към днешна дата наброяват повече от 15 хиляди души. Въпреки че са позабравили родния език, те с гордост носят български носии, тачат традиции на дедите си и почитат героите от нашата история. Българският им дух особено силно проличава по време на ежемесечните фестивали на етническите общности, населяващи Лас Бреняс. Тогава те посрещат другите участници по стар български обичай с хляб и сол и ги гощават с традиционни български ястия.