Името на Кирил Василев е малко известно у нас, но е широко популярно сред почитателите на живописта по цял свят.
Автор: Георги Ваташки
Той е един от най-големите портретисти на изминалото столетие, останал в историята на изкуството с легендарния си портрет на Хари Труман, който днес може да се види в библиотеката към музея на американския президент.
Пред него позират множество кралски особи, както и представители на елита на американското общество от средата на 20 век.
Кирил започва да рисува още когато е 3-годишен. Когато е на 16 години, той получава първата си важна задача – да направи портрет на генерал Лазаров. През 1927 г. е избран да нарисува официален портрет на цар Борис ІІІ. Две години по-късно създава оценявания като шедьовър портрет в реални размери на архиепископ Анджело Ронкали, който по-късно става папа, приемайки името Йоан XXIII. Това е единственият портрет на понтифика в неговата митрополитска роба. Василев запазва портрета и по-късно отхвърлил оферта от 250000 долара за тази своя маслена живопис. Негови клиенти също са и югославският цар Петър II и румънският крал Михай I.
През 1937 г. българинът се установява да живее в Съединените щати, където си прави ателие в Западен Палм бийч във Флорида. Там продължава да рисува като негови обекти са различни политически лица и особи от хайлайфа. На американска земя се сприятелява с Ърнест Хемингуей и президента Труман, когото увековечава на платно през 1948 г. Портретът му е поръчан от управата на Маями за откриването на третия по големина национален парк в САЩ – „Евърглейдс”.
Умира в САЩ на 23 юни 1987 г. от сърдечен удар. През 1989 г. Norton Gallery of Art организира във Флорида голяма ретроспективна изложба с неговите безсмъртни творби.