Цигуларката Албена Данаилова за втори път бе сред водещите вокалисти на оркестъра на Виенската опера на знаменития Новогодишен концерт
Автор: Георги Ваташки
Както всяка година от десетилетия насам на 1 януари 2014 г. милиони зрители от 80 държави се насладиха на традиционния Новогодишен концерт на Виенската филхармония на Златната сцена в прочутата зала „Музикфеарйн“. За втори път цигуларите на оркестъра бяха изведени от българката Албена Данаилова, която е и първата жена концертмайстор на Австрийската държавна опера.
Нашенката е родена в София в семейството на музиканти. Майка й Виолета Попова е изтъкнат пианист, а баща й Боян Данаилов е цигулар. Още 5-годишна тя избира цигулката за своя път в класическата музика. Завършва Националното музикално училище „Любомир Пипков”, а по-късно и Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”. Продължава образованието си във Висшето училище за музика и театър в Рощок, Германия.
Била е концертмайстор на Лондонската филхармония и първа цигулка на Баварската държавна опера. Носител е на редица престижни международни награди от конкурси и фестивали като „Светослав Обретенов“, „Млади музикални дарования“, „Ян Коциан“ и „Концертино Прага“ - Чехия, „Тибор Варга”: - Швейцария, и „Виторио Гуи“ - Италия.
„В края на 20-те си години разбрах, че ако не опитам шанса, който се дава веднъж на 100 години, то на 50 няма и да си помисля да го направя. Научавайки за обявения конкурс във „Винер щаатс опер“ за концертмайстор, реших, че е напълно невероятно това да се случи на мен. Тогава още дори не знаех, че всъщност това е оркестърът на известната Виенска филхармония”, спомня си Албена.
Тя обаче не се отказва и в началото на 2008 г. печели безапелационно в конкуренция от над 1500 души от цял свят. След двегодишен пробен период, през 2010 г. Албена е назначена за постоянно. Световната преса коментира с възторг този неин успех, защото българката е първата жена концертмайстор в 140-годишната история на известния със своя консерватизъм оркестър.
Ръководителите на операта са толкова впечатлени от таланта на Албена, че правят изключение от правилото вокалистите на филхармонията сами да си осигуряват музикалния инструмент. Те даряват на българката уникална цигулка от XVIII век, която е част от историческата колекция на Баварската държавна опера.
Любимите композитори на Албена са титаните на класическата музика Моцарт и Бах: „И двамата са съвършени, и двамата са сакрални. Простотата в музиката на Моцарт е част от гениалността й. Той е като един Пикасо в композиторското построяване. Заредена с оптимизъм и желание за живот, неговата музика въздейства позитивно както на малки бебета, така и на умиращи. Това е вече научно доказано. При Бах системата е строга, точна, вярна. От неговата музика се чува пулсът на вселената. Невероятно красиво е да свириш сутрин рано Бах“.
56-ото издание на Новогодишния концерт бе посветено на 150-ата годишнина от рождението на немския композитор Рихард Щраус и в негова чест бяха изсвирени някои от най-известните му творби. Виенската филхармония е може би най-независимият оркестър в света и музикантите сами избират своя диригент. С тази чест тази година бе удостоен знаменитият Даниел Баренбойм, който в края на концерта не пропуска да отличи и благодари на нашата сънародничка за поредното й виртуозно изпълнение.