На състоялата се неотдавна във Великобритания Оксфордска конференция по селско стопанство се проведе дискусия за т. нар. фермороботи, които в бъдеще
ще помагат да се решават непосилните за човека задачи на полето. Възможно е за някого роботите, патрулиращи из царевичните насаждения в Албиона, да му изглеждат чудовищно, но по мнението на британското правителство и фермери това е бъдещето на агросектора в страната.
В последно време учените изобретяват все повече фермороботи, които да изпълняват най-трудните селскостопански задачи, които не са по силите на досегашната техника. Така например „салатният робот” (Letttuce bot) е способен да извади бурените, израснали до самия корен на растението, а „виненият робот” (Wine bot) има мисията да изрязва лозята, минавайки между редовете на гроздовите масиви. Други роботи пък се доразработват с цел фермерите да могат дистанционно да проверяват растежа на отглежданите от тях култури, влажността на почвата и да откриват признаците на възникнали заболявания по растенията.
И докато у нас селското стопанство продължава безхаберно да се съсипва, правителството на Великобритания е разработило стратегия, известна като „Агротех”, чийто бюджет е 160 милиона фунта стерлинги. Около 70 милиона от тях ще отидат за комерсиализирането на новите селскостопански технологии – такива като роботите. Останалите 90 милиона – за създаването на нови изследователски центрове, които ще разработват технологии за експорт. Предвижда се дори към Министерството на търговията и развитието на Острова да бъде създаден специален отдел за агротехнически бизнес, чиято задача ще бъде износът на нови технологии.
Но и това не е всичко. Скоро над английските ферми ще кръжат безпилотни дронове. В Южна Америка, където земеделските стопани притежават огромни територии, безпилотните самолети се използват за контрол над пасбищата и насажденията, а в Япония аналогични модели в малки размери се използват за разпръскване на пестицидите.
На пръв поглед британците нямат необходимост от безпилотни самолети, тъй като обработваемите терени на Острова са малки и може да се наблюдават и от земята, но президентът на Националния съюз на фермерите Питър Кендъл вижда в тази технология ключ към повишаване производителността на селското стопанство и затова смята, че е важно да се използват различни футуристични апарати в селското стопанство.