Роботи ще помагат на полето


Роботи ще помагат на полето
28 Януари 2014, Вторник


На състоялата се неотдавна във Великобритания Оксфордска конференция по селско стопанство се проведе дискусия за т. нар. фермороботи, които в бъдеще


ще помагат да се решават непосилните за човека задачи на полето. Възможно е за някого роботите, патрулиращи из царевичните насаждения в Албиона, да му изглеждат чудовищно, но по мнението на британското правителство и фермери това е бъдещето на агросектора в страната.

В последно време учените изобретяват все повече фермороботи, които да изпълняват най-трудните селскостопански задачи, които не са по силите на досегашната техника. Така например „салатният робот” (Letttuce bot) е способен да извади бурените, израснали до самия корен на растението, а „виненият робот” (Wine bot) има мисията да изрязва лозята, минавайки между редовете на гроздовите масиви. Други роботи пък се доразработват с цел фермерите да могат дистанционно да проверяват растежа на отглежданите от тях култури, влажността на почвата и да откриват признаците на възникнали заболявания по растенията.

И докато у нас селското стопанство продължава безхаберно да се съсипва, правителството на Великобритания е разработило стратегия, известна като „Агротех”, чийто бюджет е 160 милиона фунта стерлинги. Около 70 милиона от тях ще отидат за комерсиализирането на новите селскостопански технологии – такива като роботите. Останалите 90 милиона – за създаването на нови изследователски центрове, които ще разработват технологии за експорт. Предвижда се дори към Министерството на търговията и развитието на Острова да бъде създаден специален отдел за агротехнически бизнес, чиято задача ще бъде износът на нови технологии.

Но и това не е всичко. Скоро над английските ферми ще кръжат безпилотни дронове. В Южна Америка, където земеделските стопани притежават огромни територии, безпилотните самолети се използват за контрол над пасбищата и насажденията, а в Япония аналогични модели в малки размери се използват за разпръскване на пестицидите.

На пръв поглед британците нямат необходимост от безпилотни самолети, тъй като обработваемите терени на Острова са малки и може да се наблюдават и от земята, но президентът на Националния съюз на фермерите Питър Кендъл вижда в тази технология ключ към повишаване производителността на селското стопанство и затова смята, че е важно да се използват различни футуристични апарати в селското стопанство.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки