Храните на бъдещето


Храните на бъдещето
25 Февруари 2014, Вторник


Шоколад за вдишване, печатани на принтер ястия и дъвка от три блюда са само част от новите изобретения в областта на кулинарията

Автор: Дина Харизанова

Продължаваме темата от миналия брой за това с какво ще се храни населението на планетата в обозримо бъдеще.
Предполага се, че към 2050 г. то ще наброява около 9,1 милиарда човека. За да се произведат достатъчно продукти за неговото изхранване, ще е нужно много повече земеделска земя, отколкото днес, а тя и без това вече не достига. И тъй като прогнозите са, че по това време около 70 % от земните жители ще населяват градовете, най-вероятно занапред ще се развиват преимуществено градските ферми, каквито и сега може да се видят в дворовете и по покривите на жилищни и офис сгради тук –там по света.

Един добър пример в това отношение е японската компания Pasona Group, в чието централно здание растителността заема 4 000 кв. м от работното пространство. В това „поле” растат ориз, плодове и зеленчуци, като продуктите се отглеждат под специални лампи с използването на автоматични оросители, хидропонни системи и контрол на климата. А получената продукция се използва във фирмената закусвалня.

Професорът от Харвард Дейвид Едуардс, създател на ядливите опаковки, сега е изобретил устройство, наречено Le Whif, което разпръсква черен шоколад, пригоден за… вдишване. Този продукт вече е хит на европейския пазар. На негова база пък канадският майстор готвач Норман Ейткен е създал Le Whaf, който представлява своеобразна ваза с вграден ултразвуков генератор, под чието въздействие храната, сипана в нея – предимно супа – се превръща в подобие на мъгла. В този момент клиентът, използвайки тръбичка, трябва да я вдиша. За десетина минути човек може да „вдиша” около 200 калории.

През май 2013 г. НАСА обяви своята разработка за 3D печат на… храна. Основната идея е по време на продължителни експедиции астронавтите да си разпечатват апетитни блюда, вместо да си ги сервират, изстисквайки ги от туби.
Паралелно с космическата агенция, учени от Корнуелския университет в щата Ню Йорк разработват технологията Solid Freeform Fabrication, която използва за принтерите хидроколоиди вместо тонер. Тя позволява да се разпечатват шоколад, пържена риба, моркови, гъби, ябълки, варено пиле, банан, макарони, сирене, домати, сварен жълтък и пр. При това специалистите обещават, че напечатаната храна ще е много по-здравословна и полезна.

Технологът Дейв Харт от Института за хранителни изследвания в Норич пък работи от 2010 г. върху аналог на дъвката от приказката „Чарли и шоколадената фабрика”. Съгласно замисъла му, тя трябва да комбинира в себе си едновременно вкуса на три различни ястия. С тази цел той е създал технология, позволяваща на различни аромати да се освобождават в определен ред.

Неговата чудо-дъвка съдържа микрокапсули, разработени първоначално за доставянето на лекарства до определени участъци от храносмилателната система. Сега например едни от тях може да отделят аромат на доматена супа, който да се освободи при контакт със слюнката. Други от капсулите може да съдържат миризма на пържола и да се освободят по-късно. За десерт ще се „сервира” аромат на боровинков пай, да речем, с който са заредени капсулите, изискващи доста по-енергично дъвкане.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки