През март продължава сеитбата на ранните студоустойчиви зеленчукови култури като спанак, грах, моркови, репички, листен магданоз, копър и др.
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
Пролетният спанак се сее при първа възможност за работа на полето. Сеитбата се извършва най-късно до средата на месеца. При по-късна сеитба спанакът преждевременно стрелкува, което води до намаляване на добивите и влошаване качеството на продукцията.
Грахът е една от най-студоустойчивите зеленчукови култури. Младите растения понасят отрицателни температури до минус 8оС. При възможност сеитбата на градинския грах може да започне към края на февруари и да продължи и през март. Семената на градинския грах се засяват на дълбочина 4-5 см. Често се използва сеитбата на едноредов посев с 15 см разстояние между редовете и 6 см вътре в реда.
Морковите за ранно полско производство се засяват през първата половина на март. Семената на това растение поникват бавно, поради което се препоръчва преди сеитбата да се накиснат във вода. Засяват се в предварително маркирани редове, на разстояние 20-25 см един от друг, на дълбочина 2-3 см. Две седмици след поникването на семената гъстите посеви се разреждат, като разстоянието между отделните растения трябва да бъде 5-6 см.
Репичките се засяват през втората половина на март. Сеитбата се извършва на дълбочина 2-2.5 см в редова лента. Разстоянието между редовете е 10-12 см, а между лентите – 50 см. При необходимост в междулентовите разстояния се прокарват бразди за напояване.
През март се засаждат и картофи за ранно производство. Посадъчният материал трябва да бъде здрав и рътен (дължина на кълновете 3-4 см), а клубените да са с тегло 60-70 г. Рътените картофи се засаждат на полето, когато температурата в 10-сантиметровия почвен слой е достигнала 6-8о С. Картофите се поставят в бразди с кълновете нагоре, като се засаждат на разстояние 20-25 см в реда и 60 см между редовете.