Българо-колумбийската фондация вече шест години съхранява родните традиции и култура сред сънародниците ни в южноамериканската държава
Автор: Георги Ваташки
На Трети март, когато отбелязваме Освобождението на България от турско робство, нашите сънародници, живеещи в страната на благоуханното кафе и прозрачните зелени смарагди – Колумбия, имат още един повод за празник. На тази светла дата се навършиха шест години от основаването на българо-колумбийската фондация „Алианза”.
Основната й дейност е свързана с популяризирането на българската духовност и култура в Колумбия и сплотяването на родната колония в столицата Богота. Създаването и дейността на фондацията са плод на дългогодишните усилия и себераздаване на живеещата в колумбийската столица българка Дорис Ернандес – Дукова.
Тя е родена в Пловдив, където завършва местния Технически университет със специалност „Телекомуникационни системи”. Заминава за Латинска Америка през 1995 г., прогонена от тежките икономически условия в нашата страна.
„Взех решението да замина, като очаквах, че възможностите за професионална реализация там ще са по-големи. В началото стана, както се казва в нашата българска поговорка: „От трън, та на глог”, защото се оказа, че и Колумбия също преминаваше през трудна икономическа ситуация”, спомня си Дорис.
Въпреки отличното си образование и професионална класификация, в първите седмици за българката е трудно да си намери работа като преподавател в колумбийската столица. Причина за това е ширещата се тогава негласна дискриминация на жените в Колумбия. „На първото интервю, на което се представих, деканът на факултета по електроника в Богота дори не ми зададе въпроси, а просто ми връчи обратно автобиографията и документите и каза: Няма място за жени в този факултет!” – разказва нашенката.
Трудностите обаче не я отчайват и след години упорит труд през 2005 г. тя започва да чете лекции в престижния частен университет „Либертадорес”.
Идеята за създаването на „Алианза” възниква в края на 2007 г., когато Дорис е за кратко в България, за да участва в научна конференция в Пловдив заедно със свои колеги от южноамериканската държава.
„Когато се завърнахме в Колумбия, те ме попитаха: „Вие, българите, къде се събирате тук, в Богота? Приготвяте ли българско ядене? Къде можем да танцуваме „коро” (хоро)” – спомня си още тя. Дорис споделя това с нашите сънародници в колумбийската столица и само след два месеца фондацията е вече факт.
В началото дейността й е свързана с това да се подготвят презентации в различни колумбийски висши училища, които да запознават местните студенти с нашата страна и образование. В резултат на това в началото на 2009 г. се стига до подписването на първото споразумение между висши училища в Колумбия и България, което позволява на студенти и преподаватели от двете страни да пътуват и участват в редица съвместни семинари и конференции.
Сред бъдещите цели, които си е поставила „Алианза”, е до края на 2014 г. българската общност да се сдобие със свое печатно издание и дори радио, което да излъчва на родния език.
Освен с просветна дейност фондацията помага и за запазването на българските традиции и култура сред сънародниците ни в „страната на кафето”.
„Тържествено отбелязваме всички бележити дати в българската история, а през миналата година проведохме и Дни на българската култура в Колумбия”, хвали се Дорис.
Нейната разностранна дейност и популяризирането на българската култура и обичаи в Колумбия не остава незабелязана. Тя бе сред номинираните на тазгодишния конкурс „Българка на годината” на Държавната агенция за българите в чужбина.