Валежите в края на месеца може да забавят сеитбата на слънчогледа
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
През март развитието на земеделските култури ще протича при температури около и над нормата за месеца.
В началото на март агрометеорологичните условия ще се определят от неустойчиво, топло за сезона време, което ще активизира вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения в полските райони на страната.
Застудяване и значителна промяна в агрометеорологичните условия се очаква в края на първото и началото на второто десетдневие. През този период средноденонощни температури в по-голямата част от страната ще бъдат около биологичния минимум, необходим за вегетацията на зимните житни култури. Очакваното понижение на температурите временно ще задържа развитието при овощните култури.
В края на първото и началото на второто десетдневие прогнозираните стойности на минималните температури от порядъка на минус 3оС - минус 8оС ще застрашават от измръзване преждевременно развилите се овошки, встъпили във фазите бутонизация и цъфтеж. Отрицателни температури под минус 3оС са критични за цветовете на овошките, а под минус 4-6оС - за цветните бутони.
През втората половина на март агрометеорологичните условия ще бъдат по-динамични. До края на второто и през третото десетдневие се очаква съществено подобрение на топлинните условия и ускоряване на вегетацията при есенните посеви и овощните култури. При братилите през есента зимни житни култури ще се наблюдава увеличение на коефициента на братимост. През третото десетдневие в южните райони част от посевите с пшеница и ечемик, по-рано от обичайните за страната срокове, ще встъпят във фаза вретене.
През март при овощните култури ще протичат различни фази – от набъбване и разпукване на плодните пъпки до фазите цветен бутон и цъфтеж при костилковите видове (бадем, кайсия, праскова, череша).
През месеца очакваните валежи, около климатичните норми, ще увеличават влагозапасите главно в еднометровия почвен слой. В края на февруари почвените влагозапаси при пшеницата в еднометровия слой в голяма част от полските райони бяха незадоволителни за сезона, следствие от наднормените температури и поднормени валежи през зимата. В години без климатични аномалии обикновено до началото на март се наблюдава пълно насищане с влага на еднометровия почвен слой (пределна полска влагоемност) и влагонатрупване и в по-дълбоките почвени слоеве.
През март по-подходящи условия за приключване на зимните растителнозащитни пръскания, за провеждане сеитбата на ранните пролетни култури, подхранване на есенниците с минерални торове ще има в края на първото и началото на второто десетдневие.
Прогнозираните чести валежи през втората половина на март ще възпрепятстват сеитбата на слънчогледа и други средноранни пролетни култури. Поради тази причина на места не е изключено пропускане на оптималните агротехнически срокове при сеитбата на слънчогледа, които за Южна България са от 15 до 20 март, а за Северна България - от 25 март до 5 април.