Как да отгледаме кордилине в къщи


Как да отгледаме кордилине в къщи
18 Март 2014, Вторник


Кордилинето, също като четирилистната детелина, носи късмет. Това тропическо растение може да има розови, зелени, пурпурночервени или многоцветни листа.


По-старите екземпляри дори цъфтят.
Има видове, които обичат по-хладното и такива, които харесват топлина. Растението, обичащо топлина, се поставя на светло и топло място, защитено от пряка слънчева светлина. Видовете кордилине с червени и по-тъмни листа не са толкова чувствителни. Те могат да се отглеждат в стая, като през цялата година температурата е 18-22 градуса.

Студенолюбивите видове, чиито листа отдолу са синьозелени, а жилките – червени или жълти, се развиват по-добре в зимната градина. През летните месеци на тези видове е добре да се осигури място навън. В периода на покой от октомври до април трябва да се поставят на много светло, хладно място при температура около 18 градуса.

За да расте и да се развива добре, на кордилинето е необходимо интензивно осветление. Пъстролистните видове се нуждаят от повече светлина от зеленолистните. Ако през лятото светлината е достатъчна, то през зимата растението трябва да се постави по-близо до прозореца, тъй като обикновено през този сезон светлината е недостатъчна.

Нужно е да се осигури достатъчна влажност на въздуха чрез редовно пръскане на листата. Те също така трябва периодично да бъдат измивани с душ, за да падне прахта от тях. Особено младите растения с меки листа имат нужда от повече влага. Полива се равномерно, да не подгизва и да не се засушава. Не понася застояла вода в саксията. Поливането става в подложката, а не отгоре.

През цялата година растението се тори с пълноценен тор. Студенолюбивите видове се торят от април до септември на всеки две седмици.
Пресажда се само при необходимост, най-добре през март или април, в градинска пръст.
Кордилинето се размножава през пролетта с връхни резници или издънки, както и с парченца от стъблото, които се засаждат в смес от пясък и торф.

Проблеми при отглеждането: кафяви връхчета или краища на листа говорят за прекалено сух въздух, студено течение или недостатъчно поливане. Свитите и меки листа са признак на прекалено ниска температура – денем е топло, а през нощта температурата е по-ниска. Листата пожълтяват, ако е сух въздухът или има недостиг на хранителни вещества в почвата (най-вече азот).


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки