Време е за пресаждане на стайните растения


Време е за пресаждане на стайните растения
18 Март 2014, Вторник


Процедурата се прави всяка година, като най-подходящите месеци са от февруари до май


Пролетта е време за събуждане на градинските растения, но и за присаждане на саксийните цветя. Обикновено през този сезон те имат нужда от повече пространство за растеж и от хранителни вещества, които са намалели през зимата.
Периодът на пресаждане и засаждане на стайните китки започва през февруари и продължава до края на май. Растения, цъфтящи в ранна пролет, се прехвърлят в нова пръст, след като цветовете им окапят.

Дали растението се нуждае от пресаждане, може да се познае по няколко признака:
- ако корените са изпълнили цялата саксия
- ако почвата е много стара и втвърдена и не може да поеме добре водата при поливане
- ако растението боледува
- според размера, възрастта и темпа на нарастване – бързорастящите видове се пресаждат ежегодно, а по-възрастните на 2-3 години.

Необходимо е всяка година да се сменя повърхностният слой почва, тъй като в него се натрупват вредни остатъци от различните торове.
От важно значение е изборът на подходяща саксия и добра почвена смес. За декоративните цветя е желателно пръстта да съдържа достатъчно количество хранителни вещества, да не задържа излишната влага и да осигурява добра циркулация на въздуха, който е необходим за корените на растението.

Саксиите, в които ще пресаждаме растенията, трябва да са чисти – употребяваните се измиват добре. Ако пресаждаме цветето в глинена саксия, тя трябва да се накисне във вода за 12 часа, за да не отнема влагата от почвата и растението.
Новите, неупотребявани  саксии се потапят в чиста вода за 1-2 часа. Важно е да се знае, че между корените и ръба на новата саксия, в която ще пресадим растението, трябва да има 2 см разстояние.

Как да пресадим?
Първо, растението се полива – така по-лесно ще го извадим от саксията. Ако корените все още не са се освободили, саксията може да се завърти и да се почука с твърд предмет, като отдолу придържате с пръсти.

Ако саксията е по-голяма, с нож се преминава по периметъра на саксията като се притиска до стената й. Когато се изважда растението, то трябва да се държи здраво между показалеца и средния пръст. Така корените, заедно с пръстта, не му натежават.
Ако корените са израснали прекалено много и са се показали през дренажа на саксията, най-добре е тя да се счупи, за да не се нараняват.

Пръстта се изтръсква от корените. Ако са се сплъстили, внимателно се разделят. При пресаждане те не трябва да се засягат. Изключения се допускат само когато има някой загниващ корен.
Желателно е да се направи дренаж в саксията. Върху отвора в дъното на саксията, в която ще се засажда, се поставят парчета от глинена саксия или чакъл, след което се покрива със слой едрозърнест пясък. На малките саксии са достатъчни 1-2 парчета, а на големите дренаж от 2-3 см слой.

След като се направи дренаж, се изсипва малко пръст, така че растението да се намира на такава височина в новата си саксия, на която е било в старата. Разполагаме цветето колкото се може по-свободно по средата на саксията и я пълним с пръст, като притискаме към растението, за да се уплътни.
Между повърхността на почвата и края на саксията трябва да остане място за поливане около един палец. Веднага след пресаждането растението се полива, а до вкореняването (5-6 дена) всеки ден се оросява. През следващата седмица не трябва да се наторява, да се слага на течение или да се излага на пряка слънчева светлина.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки