В световен мащаб нараства производството на генномодифицирани селскостопански култури. Съответно и на пазарите се увеличава делът на хранителните продукти и фуражи с ниско съдържание на ГМО. Това съобщиха тези дни представители на Организацията за прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.
Тази тенденция доведе до отлив в международната търговия, след като 26 държави забраниха вноса на продукция след откриването в нея на следи от ГМО.
„Тези продукти постъпват основно от САЩ, Канада и Китай. Голяма част от тези товари са или унищожени, или са върнати в страната експортьор, като най-голямото количество от тези случаи включва ленено семе, ориз, царевица и папая” – отбелязват от ФАО.
Както подчертават експертите, не съществуват международни норми по определяне или оценка на статуса „ниско ниво на съдържанието на ГМО”. В много държави „ниското съдържание” се разглежда като всякакво присъствие на следи от генномодифицирани организми.
При това, както отбелязват в ООН, следите от ГМО в селскостопанските култури често случайно се смесват в процеса на прибирането на реколтата, както и при преработването, опаковката, съхранението и транспортирането на продукти и фуражи, не съдържащи ГМО.
Създадоха… растително месо
Учени изследователи от Виена са успели да направят почти невъзможното – да угодят едновременно и на вегетарианците, и на тези, които обичат месо. Те са синтезирали заместител на месото от различни зеленчуци.
С инициативата да се намери екологично чист аналог на месото на растителна основа се заел сътрудникът на института „Фраунхофер” Флориан Уайлд. На любителите на здравословното хранене ще бъде интересно да научат, че тази новина струва доста евтино. Към другите достойнства на продукта се отнася и продължителният срок на годност, и универсалността на употребата на такова месо както от вегетарианци, така и от хора с чувствително храносмилане.
Засега изкуственото месо се произвежда само в лабораториите. При това се използват преработени зеленчуци, които придават първичен вкус на продукта. Ако инвеститорите подкрепят тази идея, учените планират да започнат производство на растително месо в минифабрики.
По съществуващите в момента технологии, парчетата „месо” имат дебелина около 1 см и може да бъдат преобразувани във всякаква форма. За един час лабораториите могат да произведат до 60-70 кг местен заместител. Новият продукт ще помогне на хората да се хранят здравословно с полезна храна и ще бъде достъпен в бъдеще до всички слоеве от населението.