Бъдещето на оранжериите


Бъдещето на оранжериите
25 Март 2014, Вторник


Какво представлява технологията TomatenFich или защо доматите растат заедно с… рибата

Автор: Дина Харизанова

Агропромишлените комплекси в много страни по света се развиват стремително, като в тях се внедряват все по-иновационни технологии. Един от перспективните отрасли се явява оранжерийното стопанство, чието развитие в бъдеще може да ни поднесе любопитни изненади.
Основание за това дават много съществуващи успехи в полето на разработките, насочени към утрешния ден.

Група немски изследователи, вдъхновени от успехите на оранжерийното производство, вече разглеждат познатите ни до вчера оранжерии не само като „защитно съоръжение, което се използва за отглеждането на ранен разсад”, но и като място, много удобно за развъждането на… риба!

При това се оказва, че в него рибата може да вирее почти без вода. Технологията е получила известност като TomatenFich (в превод – „риба в домати”), като причината за това е, че рибата и доматите се отглеждат заедно. Това, разбира се, не значи, че тя „расте” по клоните на доматените храсти, нито пък става въпрос за производство на консерви с риба в доматен сос.

С използването на хидропониката хората вече са широко запознати. И за аквакултурите се знае доста. Но специалистите от немския Институт по екология на водоемите и риболова във вътрешните води са разработили напълно нова технология, наречена „аквапоника”, която съчетава в една система хидропониката и аквакултурите.
За развъждане те са избрали един от невзискателните видове тилапии, която се чувства добре дори в големи тъмни бурета. Нещо повече – именно в тях рибата расте много по-бързо, отколкото в природата, тъй като не е подложена на стрес.

Основната идея се състои в това, че рибата и доматите се чувстват най-добре приблизително при еднакви климатични условия – при температура около +27 градуса. При нея водата се изпарява активно, събира се в големи диспенсъри, монтирани под тавана, и отново се връща в системата, а отпадъците от жизнената дейност на рибите се превръщат в биореактора в тор за растенията.

Описанието изглежда фантастично, но този проект е реалност от 2009 г., когато е получена и първата реколта от над 1 тон домати и 600 кг тилапия. При това е постигната петкратна икономия на вода в сравнение с традиционните системи на хидропоника и аквакултури.
Основна спирачка пред разпространението на технологията TomatenFich се явява високата цена на биофилтрите, макар че в последните години тя значително е намаляла.

Засега към иновацията активно проявяват интерес ресторантите и супермаркетите. Освен това самите оранжерии представляват много колоритно място. Трудно е да се каже по какъв път на развитие ще поеме отрасълът след по-мащабната реализация на този проект, но след появата на риба в оранжерия едва ли може да се удивим, ако на пазара се появят и марули, отгледани на… Марс.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки