Нашенски ритми огласиха Лондон


Нашенски ритми огласиха Лондон
Нашенци от трупата „На хорото в Брюксел“ на сцената в Лондон
07 Април 2014, Понеделник


Фолклорен фестивал в британската столица събра български танцови групи от цял свят

Автор: Георги Ваташки

На 22 март за втора поредна година Лондон стана домакин на Международния фестивал на българския фолклор. На сцената тази година излязоха 18 групи за народни танци и песни, сформирани от наши сънародници, живеещи в Германия, Испания, Франция, Белгия, Чехия, Северна Ирландия и Англия.

Над 500 гости изпълниха залата в северния квартал „Енфилд“ в британската столица, за да станат свидетели на майсторските качества на изпълнителите. Тазгодишните организатори са Марина Иванова и Николай Вълев от асоциация „Български фолклор и традиции“. Те бяха избрали за мото на този пищен и вълнуващ празник „Българи от всички страни, сплотявайте се!”.

Форумът беше открит от домакините от Танцов клуб „Булгара“, ръководен от Марина Иванова, с изпълнение на емблематичната народна песен „Излел е Дельо хайдутин“ от солистка на състава – 10-годишната Калина Желева.

Най-малките участници във фестивала бяха малчуганите от фолклорна формация „Хоп троп“, които изпълниха сърцата на публиката с умиление и радост. Групата е създадена през септември 2013 г. в британската столица, а неин ръководител е Диана Денчева.
Не останаха по-назад и малчуганите на ансамбъл „България“ към лондонското училище „Боян Мага“, с художествен ръководител Ива Костова. Няколкото групи към филиалите на училището представиха родни хора, като заложиха на нетрадиционна и интересна хореография.

Над всички обаче се извиси прекрасният глас на осмокласничката Мария Пашова, която развълнува залата с нежната мелодия на „Ах, къде е мойто либе“.
Танцовите колективи към българските училища в Лондон -  „Розова долина“ и „Васил Левски“, с ръководител Недялка Симеонова, също зарадваха присъстващите с прекрасното си представяне, а мнозина зрители се включиха в ръченицата на българчетата.
Възхищението на публиката предизвикаха и гласовитите лондончанки Виктория и София от група „Земела“, които от близо година се занимават с българска народна музика и предложиха свои интересни аранжименти на нашенските мелодии.

Кулминацията на първия ден настъпи, когато на сцената излезе най-старата фолклорна група в Лондон „Весело хоро“. Тя е основана от Антония Ангелова и Красимира Бозова през 1992 г. и в нея към днешна дата са се включили близо 50 наши сънародници. Към техните кръшни хора се присъединиха и танцьорите от новосформирания състав „Мартеничка“, с ръководител Станислав Тунов. Нашенците в него са основно жители на престижния квартал на британската столица „Челси“.

Всеобщи любимци на публиката обаче станаха момичетата и момчетата от фолклорния ансамбъл „България“, които се представиха повече от блестящо. Присъстващите дълго аплодираха техния оригинален танц „Буенек“ и изпълненията им на Пайдушки хоро, Шира, Ганкиното, Дайчово и Дунавски танц.
„България'“ е създаден през септември 2013 г. от хореографката Ива Костова с цел  съхранение и разпространение на родните традиции и обичаи сред нашенците на Албиона. Сред участниците има и немалко англичани, като дори в две от групите за начинаещи се обучават индийци и нигерийци.

Втората фестивална вечер започна с представянето на два състава от живеещи в Манчестър български студенти -  “Българска роза“, който за втори път участва в празника на родната народна музика в Лондон, и Masters of the dance, с ръководител Християна Йорданова. Последният е една от най-популярните групи сред младите наши сънародници, живеещи понастоящем във Великобритания, тъй като освен с кръшни хора, танцьорите се занимават с модерен балет и латиноамерикански танци.
През втория ден програмата на пролетния фолклорен фестивал продължи с изявите на талантливи нашенци от континентална Европа.

Първи пред публиката излезе Фолклорният клуб „Чемшир“ от малкия град Арма в размирната Северна Ирландия. Въпреки че формацията съществува само от 6 месеца, тя впечатли със своята композиция „Що ми е мило и драго“, която представи талантливо съчетание на театър, български ритми и ирландски традиционни танци.
Своеобразен дебют извън Франция направи ансамбълът „Зора“ от Париж, създаден от нашенски студенти във френската столица през 2007 г. Хореографите Вера Тончева и Лазарина Джорджева, освен с красивите танци, впечатлиха зрителите и с автентичните носии на танцьорите.

Музикално пътешествие из родните традиции предложи съставът „Пирин“ от чешкия град Бърно. Композициите на неговия ръководител Георги Георгиев „На юг от Балкана“ и „На север от Балкана“ пренесоха присъстващите през географските области на България, като бяха представени традициите във всяка от тях.
С голям интерес бе посрещнат и спектакълът на трупата „Страстни българи балканджии“,
съставена от наши сънародници, живеещи в Мадрид и Валенсия. Тяхната изява завладя цялата залата със страст, оригиналност и артистичност, а акапелното пеене на певицата им Райна Иванова пренесе зрителите в красивите Родопи.

Едно от най-очакваните събития на пролетния фестивал бе представянето на сънародниците ни от Белгия с техния вече знаменит из цяла Европа състав „На хорото в Брюксел“. Те не излъгаха очакванията на публиката и я смаяха с майсторските си изпълнения на Кулско и Циганско хоро. Голям интерес предизвика и вариантът на Охридското хоро, изпълнен с модерен аранжимент, в който са примесени и композиции на фиртуозния британски цигулар Найджъл Кенеди.

В края на вечерта на сцената излезе ансамбъл „Лазарка“ от Мюнхен, с ръководител Пламен Петков, който вече 20 години прославя страната ни, разпространява и популяризира родния фолклор по света. Шопската ръченица вдигна на крака присъстващите и се превърна в достоен финал на форума.
Като цяло пролетният фестивал остави ярки спомени във всички участници, а излезлите на сцената колективи допринесоха за празничното настроение и забава в тези незабравими дни, които се превърнаха в истински триумф на българския дух, фолклор и култура.


Домакините от Танцов клуб „Булгара“ откриват фестивала на българския фолклор в британската столица

В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки