Фолклорен фестивал в британската столица събра български танцови групи от цял свят
Автор: Георги Ваташки
На 22 март за втора поредна година Лондон стана домакин на Международния фестивал на българския фолклор. На сцената тази година излязоха 18 групи за народни танци и песни, сформирани от наши сънародници, живеещи в Германия, Испания, Франция, Белгия, Чехия, Северна Ирландия и Англия.
Над 500 гости изпълниха залата в северния квартал „Енфилд“ в британската столица, за да станат свидетели на майсторските качества на изпълнителите. Тазгодишните организатори са Марина Иванова и Николай Вълев от асоциация „Български фолклор и традиции“. Те бяха избрали за мото на този пищен и вълнуващ празник „Българи от всички страни, сплотявайте се!”.
Форумът беше открит от домакините от Танцов клуб „Булгара“, ръководен от Марина Иванова, с изпълнение на емблематичната народна песен „Излел е Дельо хайдутин“ от солистка на състава – 10-годишната Калина Желева.
Най-малките участници във фестивала бяха малчуганите от фолклорна формация „Хоп троп“, които изпълниха сърцата на публиката с умиление и радост. Групата е създадена през септември 2013 г. в британската столица, а неин ръководител е Диана Денчева.
Не останаха по-назад и малчуганите на ансамбъл „България“ към лондонското училище „Боян Мага“, с художествен ръководител Ива Костова. Няколкото групи към филиалите на училището представиха родни хора, като заложиха на нетрадиционна и интересна хореография.
Над всички обаче се извиси прекрасният глас на осмокласничката Мария Пашова, която развълнува залата с нежната мелодия на „Ах, къде е мойто либе“.
Танцовите колективи към българските училища в Лондон - „Розова долина“ и „Васил Левски“, с ръководител Недялка Симеонова, също зарадваха присъстващите с прекрасното си представяне, а мнозина зрители се включиха в ръченицата на българчетата.
Възхищението на публиката предизвикаха и гласовитите лондончанки Виктория и София от група „Земела“, които от близо година се занимават с българска народна музика и предложиха свои интересни аранжименти на нашенските мелодии.
Кулминацията на първия ден настъпи, когато на сцената излезе най-старата фолклорна група в Лондон „Весело хоро“. Тя е основана от Антония Ангелова и Красимира Бозова през 1992 г. и в нея към днешна дата са се включили близо 50 наши сънародници. Към техните кръшни хора се присъединиха и танцьорите от новосформирания състав „Мартеничка“, с ръководител Станислав Тунов. Нашенците в него са основно жители на престижния квартал на британската столица „Челси“.
Всеобщи любимци на публиката обаче станаха момичетата и момчетата от фолклорния ансамбъл „България“, които се представиха повече от блестящо. Присъстващите дълго аплодираха техния оригинален танц „Буенек“ и изпълненията им на Пайдушки хоро, Шира, Ганкиното, Дайчово и Дунавски танц.
„България'“ е създаден през септември 2013 г. от хореографката Ива Костова с цел съхранение и разпространение на родните традиции и обичаи сред нашенците на Албиона. Сред участниците има и немалко англичани, като дори в две от групите за начинаещи се обучават индийци и нигерийци.
Втората фестивална вечер започна с представянето на два състава от живеещи в Манчестър български студенти - “Българска роза“, който за втори път участва в празника на родната народна музика в Лондон, и Masters of the dance, с ръководител Християна Йорданова. Последният е една от най-популярните групи сред младите наши сънародници, живеещи понастоящем във Великобритания, тъй като освен с кръшни хора, танцьорите се занимават с модерен балет и латиноамерикански танци.
През втория ден програмата на пролетния фолклорен фестивал продължи с изявите на талантливи нашенци от континентална Европа.
Първи пред публиката излезе Фолклорният клуб „Чемшир“ от малкия град Арма в размирната Северна Ирландия. Въпреки че формацията съществува само от 6 месеца, тя впечатли със своята композиция „Що ми е мило и драго“, която представи талантливо съчетание на театър, български ритми и ирландски традиционни танци.
Своеобразен дебют извън Франция направи ансамбълът „Зора“ от Париж, създаден от нашенски студенти във френската столица през 2007 г. Хореографите Вера Тончева и Лазарина Джорджева, освен с красивите танци, впечатлиха зрителите и с автентичните носии на танцьорите.
Музикално пътешествие из родните традиции предложи съставът „Пирин“ от чешкия град Бърно. Композициите на неговия ръководител Георги Георгиев „На юг от Балкана“ и „На север от Балкана“ пренесоха присъстващите през географските области на България, като бяха представени традициите във всяка от тях.
С голям интерес бе посрещнат и спектакълът на трупата „Страстни българи балканджии“,
съставена от наши сънародници, живеещи в Мадрид и Валенсия. Тяхната изява завладя цялата залата със страст, оригиналност и артистичност, а акапелното пеене на певицата им Райна Иванова пренесе зрителите в красивите Родопи.
Едно от най-очакваните събития на пролетния фестивал бе представянето на сънародниците ни от Белгия с техния вече знаменит из цяла Европа състав „На хорото в Брюксел“. Те не излъгаха очакванията на публиката и я смаяха с майсторските си изпълнения на Кулско и Циганско хоро. Голям интерес предизвика и вариантът на Охридското хоро, изпълнен с модерен аранжимент, в който са примесени и композиции на фиртуозния британски цигулар Найджъл Кенеди.
В края на вечерта на сцената излезе ансамбъл „Лазарка“ от Мюнхен, с ръководител Пламен Петков, който вече 20 години прославя страната ни, разпространява и популяризира родния фолклор по света. Шопската ръченица вдигна на крака присъстващите и се превърна в достоен финал на форума.
Като цяло пролетният фестивал остави ярки спомени във всички участници, а излезлите на сцената колективи допринесоха за празничното настроение и забава в тези незабравими дни, които се превърнаха в истински триумф на българския дух, фолклор и култура.