Божурът – достоен съперник на розите


Божурът – достоен съперник на розите
08 Април 2014, Вторник


Китайците смятат божура за цвете номер едно, така както японците боготворят хризантемата, а европейците – розата.



Названието на растението произлиза от гръцката дума paionioc, която означава лечебен, врачуващ. Според легендата, то е получило името си в чест на Пеан – лекар, който по време на Троянската война церил с неговите корени воините. Съгласно друго едно предание, цветето е наречено на тракийската местност Пеония, където растяло в изобилие.
Божурът от стари времена привлича хората с красотата и пищните си цветове, наситени с изумителен аромат. В Китай той символизира богатството и благополучието. В китайските приказки често се споменава, че човек, достигнал върха на могъществото и богатството, непременно засажда божури в градината си, но не обикновени, а вълшебни – които четири пъти дневно променят окраската на листата си.

В Древния Китай вярвали, че цветето спасява от зли сили, затова нанизвали на връв корените му като гердан и го носили за защита от бедите. Със същата цел китайците украсявали сервизите си с изображения на това растение. И в наши дни жителите на Поднебесната империя си подаряват божури в знак на добри пожелания.
В Древна Гърция са смятали божура за символ на дълголетието, в Рим символизирал високопарността и самодоволството, а в Индия и Пакистан – глупавата гордост.

Култивирането на цветето започва в далечното минало. Първоначално то било използвано като ядливо и лекарствено растение, а също така било включвано в различни култови обреди. Първите му селекционери били китайските градинари, а по-късно, през VІІ век, будистките монаси го пренесли в Япония, където били създадени нови сортове, получили названието японски божури.   В наши дни растението намира все по-широко разпространение. И с право претендира за цар на цветята. Ако подберете за градината си сортове божури с различни срокове на цъфтеж, то тя ще бъде украсена с разкошните им благоуханни цветове в различни окраски от май до юли, а до дълбока есен – със златисто-бронзовите и червеникави листа на кичестите храсти.

За любителите на екзотичните блюда предлагаме една рецепта за… вино от цветовете на божура. За приготвянето му са необходими 5-6 цветове, откъснати в сухо време – с червен, бял или розов цвят. Червените цветове придават на напитката ярък цвят, а светлите – уникален аромат и вкус. Листенцата се отделят, сърцевината се изхвърля. Слагат се в трилитров буркан. Добавят се 10 г лимонена киселина и 700 г захар. Всичко се залива с хладка вода, като се оставя място за ферментацията. Затваря се не много плътно с полиетиленова капачка и се оставя на тъмно място за 30-40 дни.

След ферментацията започва процес на избистряне, след което виното се прецежда и към него се добавя 0,5 л водка или разреден спирт. Насипва се в бутилки до тапата и се съхранява на хладно място. Тази напитка притежава успокояващо действие.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки