Нищо не може да украси така градината като фонтана. Прохладните струи, бликащи от него, освежават и овлажняват въздуха, а в многобройните пръски
на водата се отразява слънчевата светлина, благодарение на което наоколо въздухът започва да прелива в разноцветна дъга.
По-рано градинските фонтани се смятали за разкош, който можел да си позволи далеч не всеки, но днес те красят множество добре благоустроени дворове.
Принципно фонтаните се делят на две групи – стационарни и плаващи. Основата на стационарните видове представлява малки архитектурни форми и те се явяват самостоятелен елемент от ландшафта.
Като база за плаващите фонтани служи водното огледало и те се смятат за идеален вариант за декорация на дворния водоем, като по правило се оформят в наличните езерца. За да украсите градината си с фонтан, не е нужно да хвърляте много пари. Достатъчно е да подберете красив камък от природата, който стилистично да подхожда на ландшафтния дизайн на двора ви. После да направите отвор в него, в който да прокарате маркуч, свързан с водопровода. В конструкцията може да се предвиди и специален кран, с помощта на който да се регулира налягането на водата.
Особено изискано изглеждат в градината осветените фонтани. В тъмните часове на деня те придават особена празнична атмосфера на двора. Планирайки да разположите такова съоръжение в своя имот, следва добре да помислите кое място е най-подходящо за него. Трябва да се отчете наклонът на земята. По принцип специалистите препоръчват фонтанът да се установи в най-ниската част на двора, което ще спомогне да се повдигне нивото на насищане на въздуха с влага. Идеалният вариант е шадраванът да е в центъра на двора, но за целта трябва да има равна площадка към него. Редом с него не бива да растат дървета или храсти, тъй като листата на растенията може да доведат до загрозяването и повреждането му, а корените им да нарушат хидроизолацията и да разрушат чашата на фонтана.
Не трябва да се забравя и за беседката или детските площадки, намиращи се в близост до водното съоръжение. Те трябва да са на такова разстояние, че пръските на водата да не достигат до тях. Ако няма достатъчно място, за да са отдалечени колкото е нужно, може да се отделят със специални огради – бариери.