Минералното хранене при растенията е динамичен процес. По своята същност представлява усвояване на хранителни елементи посредством кореновата система и зелените надземни части.
В растителния организъм процесите на поглъщане, транспорт и използване на хранителните елементи се влияят от особеностите на почвата и климата в местностите на отглеждане.
За установяване запаса и съдържанието на хранителните вещества, които осигурява почвата, е достатъчно да се направи анализ на почвени проби с добра представителност. Резултатите от почвения анализ са основа за определяне необходимостта от допълнително внасяне на онези хранителни елементи, които са в недостиг.
По своята същност анализът на растителна тъкан е химичен анализ на определени растителни органи, известни като „индикаторни“. В зависимост от фазата на развитие на растенията индикаторни органи могат да бъдат листата, стъблата и/или плодовете. Чрез jenkrs анализ се установява моментното съдържание на усвоените от растенията хранителни елементи.
Резултатите от анализа се съпоставят с експериментално установените оптимални нива на всеки хранителен елемент в растенията. Граничните стойности са изведени на база ботанически вид и фаза от неговото развитие. Тяхната специфика се дължи най-вече на способността на корена да усвоява хранителни елементи, която е различна за всеки ботанически вид, както и на преразпределението на хранителните елементи между органите по време на индивидуалния жизнен цикъл – това става в посока от листата към плодовете.
Тези анализи, които вече се правят и в нашата страна в лабораторията на „НИК Агро сървис“, намират практическото приложение при подхранването на растенията по време на вегетация с онези хранителни елементи, за които има доказан недостиг на база на полученити резултати от изследваните проби. Те служат и да се предотврати прекомерното внасяне на елементите, които са в оптимални или излишни количества. Тези решения са едновременно екологосъобразни и икономически ефективни.
На база резултатите от растителните анализи се изготвят препоръки за коригиращо подхранване както през същата година, така и за следващия вегетационен период, което е собено важно при трайните насаждения.
В лабораторията на „НИК Агро сървис“ се изследва съдържанието на следните ценни елементи: азот, фосфор, калий, калций, магнезий, натрий, сяра, желязо, мед, цинк, манган и бор. За получаване на резултатите обикновено са нужни около 5 работни дни от постъпване на пробата за изследване.