Как да разширим оптически градинския участък


Как да разширим оптически градинския участък
29 Април 2014, Вторник


Винаги ни се иска да направим в двора си ефектни и ярки промени. Но, за да се създаде впечатление на изцяло нова градина, не е задължително тя да се префасонира

Автор: Дина Харизанова

от началото до края. Съществуват хитрости, които могат да помогнат бързо и леко тя да добие по-друг вид отпреди.
С помощта на цветята например оптически може да се увеличи размерът на дворния участък; да се промени неговият релеф или форма; да се придаде определен стил на градината; да се създаде впечатление за движение; да се видоизмени осветеността на откритите площи и т. н.

Ако искате да увеличите размерите на малкия двор, просто го превърнете в един цветарник. По принцип правилото е цветята да бъдат част от градината, но сега е обратното – цялата градина да бъде цветна. За целта просто трябва да се засадят повече цветя с различна големина – големи, средни, малки и съвсем дребни. Следва да се запълни с цветя почти цялото пространство, като се оставят само пътеките и площадките.
Може да се използват най-семплите и невзискателни цветни видове. Главното е, че дворът ще изглежда значително по-голям, като истинските му размери ще е трудно да се определят с просто око.

Понякога обаче истинските размери красноречиво биват издадени от оградата. За да се увеличи оптически дворът, необходимо е да се „размият” неговите отчетливи граници. За целта покрай оградата трябва да се засадят растения в две разцветки: едната – по ваш избор, а другата – с пъстри цветове, но такива, в които присъства и цветът от първата група растения. Например може да се съчетаят флокс с малинови цветове и флокс с пъстри цветчета в бяло и малиново.

Ако този прийом се приложи в цветната леха, той ще й придаде особена изисканост. Един друг подходящ елемент от дизайна е градинският модул, който също може да увеличи зрително двора, да коригира различни негови кътчета и да му придаде шик. Ролята на модул може да играе всяка композиция от цветя или растения, която да се направи насред плочника.

За целта от него се изваждат няколко плочки или облицовъчни камъни, от които той е направен. А може той да бъде замислен още преди изграждането на плочника.
На мястото се засажда съответната растителност. Така дори и най-обикновените цветя ще изглеждат по друг начин, отколкото в цветната леха или в обикновения цветарник.
Градинският модул значително „раздвижва” плоскостта на плочника, като формата му може да бъде най-различна.
Осветляването на ъглите в градината я прави да изглежда по-голяма и по-светла. А най-доброто осветление – това е засаждането на растения с бели и жълти цветове.


В категории: Горещи новини , Хубавият двор

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки