През май агрометеорологичните условия ще се определят от температури и валежи близки до климатичните норми за месеца.
Автор: Дукена Жолева агрометеоролог при НИМХ-БАН
В началото на май високото съдържание на влага в горните почвени слоеве, следствие от падналите повсеместни, значителни, валежи през втората половина на април, надвишили на много места в страната до два пъти месечната норма, ще забави сеитбата на царевицата за зърно и на част от топлолюбивите пролетни култури - памук, фасул, фъстъци, дини, пъпеши и др.
Развитието на земеделските култури през месеца ще протича с умерени темпове, без опасност от критични минимални температури. През първото десетдневие във високите полета при пшеницата и ечемика ще протича преход от фаза вретене към изкласяване. В полските райони при голяма част от посевите ще се наблюдава фаза изкласяване. Очакваните повсеместни валежи през първото и второто десетдневие ще поддържат добро нивото на пролетните влагозапаси в еднометровия почвен слой, ще обезпечат нарасналото водопотребление при зимните житни култури. През втората половина от месеца при пшеницата и ечемика ще протича цъфтеж, оплождане и наливане на зърното.
През третото десетдневие на май се очаква повишение на температурите и ускоряване на вегетацията при земеделските култури. През десетдневието в южните райони на страната при част от зимните житни култури ще се наблюдава начало на фаза млечна зрелост.
През месеца добрите почвени влагозапаси ще осигурят нормално протичане на началните етапи от вегетацията на късните пролетници, ще бъдат предпоставка за значително увеличение на вегетативната биомаса при ранните и средноранни пролетни култури. През май при царевицата и слънчогледа ще се наблюдава листообразуване, а към края на месеца в южните райони при засетите в агротехнически срок посеви със слънчоглед - и начало на образуване на съцветие.
През май при овощните култури, незасегнати от пролетните слани, ще се осъществява формиране и наедряване на завръзите. Тази година на места в Североизточна България априлските слани унищожиха част от плодовата реколта - в агростанция Главиница при кайсията пораженията от сланите са до 80%, а при черешата – 20%.
Неустойчивото време през май ще бъде предпоставка за развитието и разпространението на редица гъбни болести; по овошките - струпясване, брашнеста мана, сачмянка, кафяво гниене и др.; по лозата – мана и оидиум, сиво гниене по ягодите, което ще налага провеждане на интензивна растителна защита.
Подходящи условия за извършване на растителнозащитните пръскания ще има през втората половина на първото, в средата на второто и през повечето дни от третото десетдневие. През май се прогнозира повишена вероятност от градушки. При частични повреди от тях засегнатите култури е желателно при първа възможност да се третират с медсъдържащи фунгициди за по-бързо калциране на раните и възстановяване на засегнатите култури..