Поезията на Христо Ботев зазвуча в Мадрид


Поезията на Христо Ботев зазвуча в Мадрид
Корицата на изданието със стиховете на Ботев на испански и български език
19 Май 2014, Понеделник


В края на април в университета „Комплутенсе“ в испанската столица Мадрид се състоя Четвъртата седмица на Словото.

Автор: Георги Ваташки

Събитието се свързва с честването на Световния ден на книгата – 23 април. По инициатива на ЮНЕСКО тогава целият свят отдава почит на писаното слово и неговите автори. Основната цел е да бъдат насърчени младите хора не само да открият удоволствието от четенето, но и да научат повече за делото на тези, които допринасят за социално-културния прогрес на човечеството.

В тазгодишното честване следа остави и българският принос. На 6 май в една от аулите на университета „Комплутенсе“ в Мадрид бе представено луксозно двуезично издание на български и испански език на безсмъртната поезия на великия наш революционер Христо Ботев. Събитието е посветено и на 100-годишнината от началото на дипломатическите отношения между Испания и България.

Подборът, преводът, пространният задълбочен предговор и обяснителните бележки за исторически личности, споменати в стиховете на Ботев или свързани с неговия живот, са дело на известната българска поетеса, преводачка и доктор по славянска и индоевропейска лингвистика Живка Балтаджиева, която живее в Испания от 1998 г. и е преподавател по българска литература в „Комплутенсе“ Тя е автор на няколко книги, а нейни стихове на български и испански са превеждани на десетки езици и са включени в авторитетни поетични антологии в Европа, САЩ, Китай, и Латинска Америка.

Пред многобройните студенти, препълнили залите на авторитетния испански вуз, изданието бе представено от друга известна нашенка в пиренейската държава. Това е професор Таня Лалева от Катедрата по славянски езици в „Комплутенсе“. Българката оглавява звеното от 1995 г. и е първата представителка на Източна Европа, получила научна титла в Испания.

Събитието продължи с лекция на Живка Балтаджиева на тема „Предизвикателствата при превода на поезия“. Тя посочи част от стотиците препятствия, пред които е изправен преводачът, който трябва да “пренесе” на друг език не само съдържанието, но най-вече чувствата и духа на автора, запазвайки неговата индивидуална и национална автентичност. „Това изисква дълбока чувствителност и много любов” - изтъкна лингвистката. После сподели: “Работата върху стиховете на Ботев се оказа най-трудната. Сблъсках се с всевъзможни препятствия и ограничения от междуезиков характер, особено когато трябваше да намеря лексикален еквивалент на някои характерни български думи и названия –  хайдутин, Балкан, Стефан Караджа и други“.

След нейната лекция на подиума излязоха студенти, изучаващи българска филология, които прочетоха на двата езика някои от стиховете на гениалния поет. Особено впечатление на публиката направиха изпълненията на Марко Видал, Мариета Драндарова, Енойа Торе Монтеро, Орасио Кабреро, Радея Рияд, Теодор Мисирджиев, Денислав Живков и Луз Габриела Чавес. Те развълнуваха присъстващите испанци и българи с безсмъртните Ботеви „Елегия”, „До моето първо либе”, „Борба”, „На прощаване”, „Хаджи Димитър”, „В механата”, „Моята молитва” и „Обесването на Васил Левски”.

Аплодисментите на публиката доказаха, че Балтаджиева е свършила отлично работата си и днес поезията на загиналия за свободата на Родината Христо Ботев звучи напълно съвременно на испански език, вписвайки се прекрасно в изящна словесност, така типична за държавите от Пиренейския полуостров.
Идеята за Световния ден на книгата произхожда от Каталуния, където на 23 април традиционно се подарява книга. На тази дата пък през 1616 г. са починали някои от титаните в световната литература като Мигел де Сервантес, Уилям Шекспир и Инка де ла Вега. На същия ден пък са родени изтъкнати автори като Морис Дрюон, Халдоур Лакснес, Владимир Набоков и Мануел Валерио.


В категории: Горещи новини , Нашенци зад граница

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки