Учениците от Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка осигуриха музикалния съпровод на българското хоро в Брюксел
02 Юни 2014, Понеделник
В края на април за българската общност в Брюксел за пета поредна година се организира фолклорният празник „Вечер на хорото“.
Автор: Георги Ваташки
Тържеството се проведе в един от най-големите музикални центрове на белгийската столица De Woluwe St. Pierre. Над 400 наши сънародници си припомниха на 24 април родните традиции, а залата се оказа тясна за всички желаещи да присъстват.
Проявата бе организирана от Клуба на хорото в Брюксел, който обединява нашенци с различни професии, живеещи в столицата на Европейския съюз. Много от тях са българи, но има и представители на различни националности. Създател и ръководител на клуба е Мария Иванова – преводач в една от европейските институции. Любителите на българските народни танци се събират два пъти седмично, разучават нови стъпки, а в края на всяка пролет се хващат „на хорото“.
Тази година се сбъдна и най-голямата мечта на нашите сънародници – да танцуват под звуците на жива музика. За целта те бяха поканили да им гостуват истински професионален оркестър от България. Сред гост-музикантите бяха кавалджията Недялко Недялков, китаристът Ангел Димитров, майсторът на ударните инструменти Стоян Янкулов-Стунджи и талантливата народна певица Стоименка Учикова.
В началото на паметната вечер те представиха концертен рецитал със заглавие „От корените на българския фолклор до джаза” . В него музикантите изпълниха уникална програма, в която преплитат български мелодии и ритми с музика от различни национални традиции.
Няколко дни след паметната вечер момчетата и момичетата от Клуба на хорото запознаха жителите и гостите на Брюксел с нашите фолклорни традиции. Този път обаче хорото на нашенците бе на много по-грандиозна сцена и пред далеч по-многобройна публика. На 1 май на знаменития площад в белгийската столица „Гранд плас“ стотици българи и чужденци танцуваха под музикалния съпровод на учениците от Националното училище за фолклорни изкуства в Широка лъка. Събитието бе в рамките на ежегодния фестивал „Балкантрафик“, в който нашите сънародници редовно взимат участие. Специално за проявата знаменитата скулптура „Манекен Пис, пък беше облечена в българска носия.
През целия ден площадът в сърцето на Брюксел бе изцяло подвластен на магията на българските звуци, багри и ритми. Освен представителите на българските общности, на голямото хоро се хванаха и танцьори от Гърция и Македония, както и множество туристи, за които това бе първото докосване до родната култура и традиции.
На „Гранд плас“, освен нашенците, свириха и пяха музиканти и танцьори от Албания и танцови групи от Белгия. В следващите дни на фестивала прочутите „Бистришки баби“ представиха пред брюкселската публика народните обичаи Бабинден и Жътва на сцената на открития пазар Bozar в белгийската столица.