От стари времена по Петровден християните приготвят постни ястия
15 Юни 2014, Неделя
В първата неделя след Петдесетница се заговява с яйца, мляко и месо
В първата неделя след Петдесетница (15 юни) Българската православна църква чества Неделята на всички светии. Празникът е известен и като Петрови заговезни, тъй като на този ден свети апостол Павел произнесъл първата християнска проповед. Той обяснил пред събралите се хора, че апостолите са изпълнени от Светия дух и приканил миряните към покаяние. Думите му проникнали в сърцата на слушащите го юдеи и те начаса приели Христовата вяра, кръстили се и се присъединили към първата християнска общност.
Петрови заговезни е последният ден, в които християните могат да ядат яйца, месо, мляко и млечни продукти, преди началото на така наречените Петрови пости. То се определя от датата, на която се пада отбелязването на Петдесетница, който е подвижен църковен празник. И тъй като продължава до Петровден, който винаги се чества на 29 юни, всяка година продължителността на постите е различна. Краят им съвпада с края на вечерното богослужение преди Петровден.
Режимът на тези пости е доста облекчен. Не се консумират яйца, млечни продукти и месо. В дните, различни от сряда и петък, се разрешава риба. Задължителен строг пост се полага в деня преди празника (на 28 юни), но ако Петровден се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино. Ако 29 юни се случи в сряда или петък, може да се яде риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, на трапезата трябва да се слага изключително само постна храна с олио и вино.
Тези пости се наричат още „Апостолски“, а някога са им викали „Пост за Петдесетница“, като се имал предвид примера на апостолите, които след като приели даровете на Светия дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целия свят.
С първия ден на Петровия пост завършва и периодът на русалската обредност. Традицията повелява тревата, която опазва през русалската седмица, да се изхвърли от къщата в понеделник преди изгрев слънце. Рано сутринта домакините измитат и измиват пода на къщата. До портите се палят огньове, с които се изпращат русалиите.
Всички хора се събират на улицата, пият и се гощават. Задължително възрастните пият ракия с пелин, дори и тези, които са болни. Така се смята, че ще изгонят русалиите.
През този ден се забранява да се работи (работа се захваща едва вторник сутрин), тъй като дори в деня, в който русалиите биват изпратени, остава заплахата те отново да споходят стопаните и да не си отидат.