13 юни (петък), петък 10.30 ч. Въпреки обещанията на БСП и ДПС за оставка на кабинета, такава все още няма. Вместо това, правителството оцелява
при петия пореден вот на недоверие с гласовете на двете водещи партии в тройната коалиция. Вината за надвисналия банкрут над държавата Пламен Орешарски хвърля върху опозицията: „Опозицията критикува политики, които при тях са били най- слаби. Така беше и с енергетиката, и с регионалната политика, сега и с фискалната. Няма нито един влошен финансов параметър спрямо тяхното управление.“
След гласуването на вота премиерът опитва да се измъкне от въпросите на журналистите, кога все пак ще подаде оставка, с витиевати фрази: „Прекратяването на мандати в парламентарна република е парламентарен и политически въпрос, не е въпрос на изпълнителната власт, особено в тази конфигурация, когато премиерът няма политическа партия и парламентарна група. Не се чувствам прелъстен от партии с користни политически интереси. Ако този извод се екстраполира напред в неговото развитие, може да стигнем до изводи, които не искам да коментирам тук.“ Репортерите обаче настояват за нормален отговор и затова Орешарски измънква: „В парламентарна република парламентът е върховен орган" и почти побягва към правителствения мерцедес.
12.00 ч. Правителството признава, че е сключило зад гърба на обществото таен договор с „Газпром” за изграждането на „Южен поток“. В парламента премиерът Пламен Орешарски опитва да замаже скандала: „Има подписан договор за строителството на "Южен поток" у нас. Не мога да разкрия подробности по него без съгласието на двете страни, понеже става въпрос за търговска тайна.“
Той признава, че Европа е настояла за спирането на енергийния проект, но отново прехвърля вината върху ГЕРБ: „Има търговски взаимоотношения, които са продължили изпълнението при смяната на кабинетите миналата година. Има започнати дейности от предходния кабинет и те са продължени. От коментарите, които сега имаме от Комисията, преобладаващата част от съмненията, забележките и твърденията обхваща предходен период. Една от бележките е и за още по- предходен – междуправителственото споразумение от 2008 г. Затова и разпоредих на съответните български участници да преустановят по-нататъшните действия и процедури по подготовката за стартиране на изграждането на газопровода, докато тече кореспонденцията и консултациите с ЕК и докато не се предприемат корективни мерки.“
Пропуска обаче да спомене, че изграждането на тръбата вече е започнало с бързи темпове от руска страна и то не може да бъде спряно без огромни неустойки за България.
14 юни (събота), 15.30 ч. Управляващите са твърдо решени да осъществят скандалния газопровод, въпреки санкциите на Брюксел и спирането на еврофондовете за България. Пред репортери икономическият министър Драгомир Стойнев изтърсва поредната своя недомислица: „Проектът е необратим и искам всички да ме чуят много внимателно - това, което в момента разследва Европейската комисия, са споразумението, подписано за проекта през 2008 г. по времето на тройната коалиция, и договорът за създаване на проектната компания, подписан през 2011 г. от правителството на ГЕРБ. Ние ще докажем на Брюксел, че България е спазила закона и всички изисквания и ще продължим строежа.“
15 юни (неделя), 18.00 ч. За да остане на власт, лидерът на БСП Сергей Станишев е готов да се съюзи дори с омразния му Бойко Борисов. На брифинг той заявява: „Трябва да се мисли кое е добро за България. Една държава, в която БСП и ДПС управляват, е разделена. Една държава, в която само ГЕРБ управлява, също е разделена. Аз си давам сметка за това. Имахме много различия с г-н Борисов през всички последни години, но не мога да не се съглася с това в голяма степен. БСП преди всичко показва държавническо мислене.“