20 юни (петък), 10.30 ч. Властта проявява лицемерна загриженост около трагедията във Варна, където са загинали десетки хора след опустошителните наводнения
в квартал „Аспарухово“. Премиерът Пламен Орешарски се опитва да прехвърли вината върху кмета Иван Портних от ГЕРБ:
„От всичко, което чувам, май че само кметът е леко неадекватен и политиканства. Ще отпуснем финансова помощ, но нека първо видим щетите какви са и с какво можем да подпомогнем. Докато министри работиха, кметът даваше интервюта. Не му прави чест просто. Прогнозите не са добри и за времето, ама да се надяваме да не вали.“
И ние се надяваме, защото ако се чака на кабинета, при следващия по-силен валеж може и цели градове да изчезнат.
11.30 ч. Вътрешният министър Цветлин Йовчев надминава шефа си, като обявява бедствието за уникално: „От информацията, която имам, никой не е очаквал, че това може да се случи. Това, което се случи, се случва за първи път и никой не е очаквал, че на това место може да се случи такова бедствие”. Тук коментарът е излишен...
Не пропуска, разбира се, да нападне и варненския градоначалник: „Аз лично се изненадвам за това, тъй като кметът не е потърсил нито мен, нито главния секретар. Ние се опитвахме безуспешно да се свържем с него. Да видим кой точно какво е бил задължен да свърши и какво не е свършил. И да видим - няма държава или няма кмет?“
22 юни (неделя), 14.30 ч. Орешарски достига до прозрението, че правителството било програмирано за къс мандат. Пред медиите той се жалва: „Оказа се, че това правителство така е било програмирано - да поеме функциите на буфер след предходното правителство и да изиграе стабилизационна роля преди следващото, по-стандартно правителство”.
На въпрос дали огромните дългове, поети от кабинета, няма да доведат до фалит на страната, Орешарски се измъква с витиевати обяснения: „Дискусиите за нарастването на дълга у нас са неразбираеми за всеки външен наблюдател. Дали в сегашните условия трябва да имаме балансиран бюджет или дефицитен, е въпрос на икономически цикъл. Ако миналата година бях направил балансиран бюджет или с бюджетен излишък, сега щяхте да ме питате защо задушавам икономиката и не създавам предпоставки за възстановяването.“
Министър-председателят отхвърля и всички обвинения за спирането на еврофондовете, хвърляйки вината върху опозицията. Все пак „благоволява“ да признае: „Вероятно и в последната една година сме инкасирали грешки, но това ще стане ясно по-късно.“ По същия начин Орешарски реагира и на въпроса, защо държавните институции не бяха готови за реакция при трагедията във Варна: „Не знам коя държава е подготвена за бедствия?! Повечето от кметовете свършиха своята работа, само един, на голям град, реши да се изявява на политическата сцена в момент, когато ние вършехме и неговата работа.“
23 юни (понеделник), 18.30 ч След като се оказва, че КТБ е пред фалит и е поставена под надзора на БНБ, финансовият министър Петър Чобанов заявява пред журналистите в прав текст, че трезорът ще бъде спасен с парите на данъкоплатците: „Опитваме да дадем ясен сигнал, че държавата е готова да действа бързо, навременно и решително Затова държавната Българска банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете в банките ще влязат в КТБ.
24 юни (вторник), 10.30 ч. След като месеци наред заблуждаваше цялото общество, включително и съпартийците си, лидерът на БСП обявява, че няма да се откаже от мястото на евродепутат и ще замине за Брюксел. Опорните точки за мотивите му явно са измислени набързо, защото звучат повече от нелепо: „Аз оглавих европейската листа на БСП като знак за лидерство и поемане на отговорност, а не заради намерение да ставам евродепутат, новата роля, в която влизам, е заради новата ситуация след евроизборите”. Станишев не си й помисля обаче за оставка от партийния пост: „Най-лесно е да си хвърлиш оставка, но аз винаги съм изхождал от това кои действия са полезни за партията, това са моите водещи критерии, винаги съществува опция за оставката.“