Докога качествената медицинска помощ ще е само на думи
МБАЛ „Дева Мария“ в Бургас минава за една от най-новите и най-модерните в страната частни болници
03 Юли 2015, Петък
55-годишната Кинка Апостолова от Бургас е една от хилядите жени в България, на които в един момент се налага да потърсят лекарска помощ.
Автор: Добромир Огнянов
Тя има нужда от гинекологична операция и през февруари т. г. постъпва в бургаската МБАЛ «Дева Мария” на дългогодишния общински съветник в морския град, а сега народен представител от групата на ГЕРБ, Семир Абумелих.
Хирургическата интервенция е насрочена за 12 март. По думите на сина й Живко Апостолов, приели да платят 500 лева за избор на екип, тъй като искали лечението на майка му да бъде поверено на най-добрите специалисти в здравното заведение.
В същия ден тя е прегледана от д-р Георги Хубчев, като за това е заплатено по ценоразписа на болницата, макар че по план същия ден е трябвало да бъде хоспитализирана и всички необходими процедури да бъдат заплатени от здравната каса. Операцията е извършена на следващия ден от д-р Хубчев, след което той си заминава за Русе, където е началник на АГ комплекса в местната болница.
И тогава започват да се случват много тревожни неща. През първите пет следоперативни дни превръзката на Апостолова не беше сменяна нито веднъж, въпреки оплакванията от нейна страна, че усеща парене и дискомфорт в областта на оперираното място. Това се случва час преди да я изпишат, като междувременно тя разбира, че до този момент на нито един пациент в болничната стая, където лежи, също не са сменяни превръзките.
Въпреки множеството оплаквания от нейна страна, тя е изписана на 17 март „в добро общо състояние“, което е отбелязано и в епикризата й. Никой не информира жената как да се поддържа стерилността на раната и въобще как правилно да протича следоперативният период вкъщи. След махането на конците мястото на операцията се инфектира и след като положението не се подобрява, тя прави консултация при д-р Хубчев по време на престоя му в Бургас, който небрежно й заявява, че наистина има инфекция и поради това й изписва „Цикатридина спрей“ за последващо лечение.
Въпреки всичко обаче, състоянието на Кинка продължава да се влошава и на 27 март синът й я завежда при хирург в друга бургаска клиника – МБАЛ “Черноморска”. Той заявява, че раната не е трябвало да се обработва с въпросния спрей. В края на март тя вече изглежда ужасно и разтревожен, синът на Кинка отива да разговаря със собственика на МБАЛ “Дева Мария” Абумелих. След като се запознава със случая, той предлага жената отново да постъпи за лечение в неговото здравно заведение, за да се реши окончателно проблемът.
След една седмица лечение тя е изписана като „здрава“ и „с подобрение“. Но близките й твърдят, че нямало никаква промяна по раната от оперативния разрез. Това ги принуждава да заведат Кинка при проф. д-р Владислав Христов - началник на Втора хирургична клиника в УМБАЛСМ „Пирогов“. Той им заявява, че раната е зашита непрофесионално и че правилните стъпки за лечението на оперираната са били чрез т. нар. метод дебридман или с помощта на протеолитичен ензим, които така и не са й приложени.
За щастие историята приключва с хепи енд – професорът назначава ново лечение и състоянието на бургазлийката започва забележимо да се подобрява.
След всичко преживянао обаче синът й се обръща към Абумелих с искане да им бъде възстановена сумата, която са заплатили за некачествената, както се оказа, услуга, застрашила здравето, а и живота на майка му. Той обаче неколкократно ги прехвърля ту към управителя, ту към юриста, ту към други длъжностни лица в болницата му. Докато в крайна сметка престава да отговаря на телефона си.
Затова днес Живко Апостолов в отворено писмо до здравния министър Петър Москов и началника на НЗОК д-р Глинка Комитов пита защо когато здравното заведение не извърши качествено предлаганата от него здравна услуга, която се заплаща (както от НЗОК, така и от пациента) и с това застраши здравето и живота на болния, няма нормативна уредба парите, взети от човека и от касата, да бъдат върнати?
Той съобщава също, че е станал свидетел на продължаващия да се прилага порочен модел за надписване на допълнителни медикаменти, които не са били прилагани, какъвто е случаят с майка му. В Подробна справка за история на заболяването № 2394/2015 г. е записано, че тя е третирана с гентамицин, въпреки че в епикризата й ясно е отбелязано, че е алергична към този препарат и такъв на практика не й е прилаган.
Затова той се съмнява, че и други описани в тази справка медикаменти, консумативи и материали са били използвани действително за нейното лечение.
А уж иначе според Закона за здравето всеки български гражданин има право на своевременност и качество на медицинската помощ!