Видният държавник като поет


Видният държавник като поет
Ботевите четници слизат на козлодуйския бряг със Стамболовата песен „Не щеме ний богатство, не щеме ний пари“
08 Юли 2015, Сряда


Стефан Стамболов ни е познат повече като изявен революционер, политик и държавник, но много по-малко се знае за поетичното му творчество.

Автор: Атанас Колев

Той започва да пише стихове, когато е едва 16-годишен юноша, по време на учението си в Одеската духовна семинария. Пребиваването му в Русия е свързано със създаването на около двадесет стихотворения, свързани предимно с някакъв конкретен повод. Своите поетични творби Стамболов печата в списанията „Читалище“ и „Славянско братство“, и във вестниците „Знаме“, „Тъпан“и „Нова Балгария“.

През 1875 г.Стамболов е в Букурещ заедно със своя приятел и съидейник Ботев. Двамата подготвят и издават стихосбирката „Песни и стихотворения от Ботьова и Стамболова“, в която има публикувани пет стихотворения от търновския революционер.
Две години по-късно се появява самостоятелна книга на Стамболов, озаглавена „Песни и стихотворения“. Тя съдържа сатирични творби срещу родоотстъпничеството и народната апатия. От тях се открояват стихотворенията „Войводата“ и „Сурвакане“. Видният търновец написва и няколко поеми – „Певец“, „Баща и син“ и др.

Част от неговата поезия има характер на революционни бойни маршове, които отразяват настроението на народа ни за национално освобождение, изразяват устрема му за борба с турския поробител и призовават на решителна битка с подтисниците. Такива са стиховете „Български марш“, „Сега ил никога“, „Възвание“ и др.
В творчеството си Стефан Стамболов не е чужд и на редица социални проблеми, като в стихотворенията „Песен за бедността“, „Нямането“, „Живот“, „Кога“, „Богатите“ той остро критикува чорбаджиите и експлоатацията на народа от тях. В поезията му се чувства силното влияние на руските поети демократи и особено на М. Ю. Лермонтов – „Майчина песен“.

След освобождението на България от турско робство именитият търновец пише много малко стихове, като по-известните от тях са „На обесените в Търново“ и „Мъченик“. Той започва да работи и по патриотичната поема „Долабан войвода“, която обаче остава недовършена.

Литературните псевдоними, под които Стамболов публикува творбите си, са Незлобив поет, Незлобин, Николов, Чавдар, Добревич и др.
Поетичните възможности на търновския революционер, политик и държавник от литературна гледна точка са твърде скромни, но въпреки това стихотворенията му постепенно стават много популярни по поробените български земи, оказвайки силно въздействие върху народа ни. Те се превръщат в патриотични песни с голяма актуалност и остър политически патос.

На събранието в местността Оборище апостолът Георги Икономов запява пред множеството Стамболовата песен „Хей народ поробен“, в Панагюрище при обявяването на Априлското въстание бунтарите с въодушевление пеят „Паши, чорбаджии, заптии, кадии…“, а Ботевите четници слизат на козлодуйския бряг с песента „Не щеме ний богатство, не щеме ний пари, а искаме свобода, човешки правдини“.


В категории: История , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки