Виртуозите на черпака се надпреварваха кой ще сготви най-вкусното блюдо
Автор: Десант
Първата по рода си международна кулинарна изложба и уъркшоп „Вкусовете на Черно море”, състояла се в Бургас, се превърна в истински празник за сетивата и даде заявка да стане традиция. 28 майстор готвачи от Гърция, Украйна и България не само че приготвиха най-вкусните си домашни гозби, но и споделиха рецепти и обмениха опит.
Събитието се проведе в ресторанта на ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”.
То се организира по проект „Черноморски ареал за култура и изкуство”, финансиран от съвместна оперативна програма „Черноморски басейн 2007 - 2013”. Партньори по проекта са Община Комотини – Гърция, Сдружение „Платформа АГОРА – клон Бургас” и Агенция за подкрепа на културни инициативи KusiCreaVision – Украйна.
В рамките на кулинарния уъркшоп майсторите на черпака през целия ден демонстрираха как се готвят черноморски деликатеси от традиционната кухня на родината им. Тричленното жури дегустира всяко едно от блюдата и присъди само отлични оценки.
Наградата „Носители на най-богатите вкусови качества на Черноморския регион” все пак спечели отборът на готвачите от Гърция. Украинските майстори завоюваха званието „Най-добро ансамблово съчетание на постни и месни ястия”, а българският отбор бе отличен с приза „Най-добро съчетание на вкусове от Странджа и Черно море”.
Готвачите забъркаха различни месни и безмесни ястия, супи и чорби, десерти, салати, предястия и следястия, тестени изделия, варива, печива, разядки и сладка. А любителите на вкусната храна научиха много от триковете, с които са си служили в кухнята нашите баби, когато редят трапезата за всеки празник. Трите богато аранжирани маси съблазняваха дори тези, които спазват най-строгите диети.
Българските домакини приготвиха рибни ястия за Никулден, баница с булгур от Странджа, миди с ориз, ръчно месена пита по малкотърновски, боб на фурна и много други изкушения. От Украйна също поднесоха риба, а покрай нея и борш, компот, домашна водка, традиционен черен хляб със сланина, туршия и още много деликатеси. Гърция представи най-сложните рецепти, според журито. При тях обаче видяхме и много сходни с българската кухня технологии при приготвянето на ястията. В тяхното меню дори присъстваше свинско със зеле по тополовградски, а рецептата една от домакините бе наследила от своята баба, която се оказа българка. Най-младата сред гъркините – Мария, демонстрира много интересна рецепта за пита, която бе нарекла Фануриева. „Тя се прави за празника на свети Фанурий.
Ако сте си загубили ключа или мъжа, правите тази пита и веднага го намирате. А рецептата – слагам брашно, стафиди и… другото е моя тайна”, сподели майсторката, която обра аплодисментите на всички участници и гости на кулинарната изложба.
В рамките на проекта „Черноморски ареал за култура и изкуство”, част от който бе и кулинарното шоу, в Бургас се провежда и международен пленер по живопис под наслов „Черноморска палитра”. Художниците, които участват в него, рисуват забележителностите в региона и местните хора, а платната им ще бъдат експонирани на 5 септември в Интерхотел „България”.
Въпросният проект също така включва и детска творческа работилница, в която 50 малки сръчковци изработват от природни материали накити и сувенири на тема „Чудеса от морето”. Малчуганите ще покажат своите творения по време на изложбата на майсторите на четката.