Съдебната власт заплашва с протести заради орязан бюджет


Съдебната власт заплашва с  протести заради орязан бюджет
Висшите магистрати за пръв път обединени – заради парите си
30 Октомври 2015, Петък


Магистратите обвиняват финансовия министър в опит да отнеме независимостта на третата власт и в системно нарушаване на Конституцията и законите

Автор: Ани Петрова

Може и да не се е случвало, но е съвсем реално в най-скоро време по улиците на София, а и на другите големи градове, да видим съдии и прокурори начело на антиправителствени демонстрации. И както много често се случва у нас, става дума за пари.
Както и за подхода на финансовия министър Владислав Горанов, който от доста месеци насам е на нож с магистратите заради нежеланието си да се съобрази с действащите закони и механизмите, по които се определят възнагражденията в съдебната система.

На конфронтацията между наследника на Симеон Дянков във Финансовото министерство и Висшия съдебен съвет не може да се гледа само като на екзотичен епизод от отношенията между институциите, защото вече заплашва да прерасне в международен скандал.
Казано между другото, вместо да плашат с демонстрации, магистратите просто могат да повдигнат обвинение на финансовия министър за нарушаване на разпоредбите на Конституцията и на Закона за съдебната власт, както и за превишаване на права и злоупотреба с власт. И не е изключено това също да се случи, въпреки пословичната толерантност на българската съдебна система към управляващите.

Във вторник Висшият съдебен съвет (ВСС) заседава извънредно, за да обсъди проекта за бюджет на съдебната власт и на съдебната система, изпратен им само ден по-рано от министъра на финансите.
В продължение на около 2 часа членовете на съдебното правителство дебатираха по представените числа, както и по отношението, което Владислав Горанов демонстрира.

"Очакваме този наш дебат за бюджета на съдебната власт да не е пререшен с този законопроект. И наистина да се осъзнае необходимостта, че, ако искаме да имаме една стабилна и правова държава, трябва институциите да спазват законите и особено тези, които те самите са създали". Това каза след заседанието представляващата ВСС Соня Найденова. Тя обяви и основните моменти в позицията, около която са се обединили съдебните кадровици.

Общото им становище ще бъде изпратена в Министерски съвет. В документа се изтъква, първо, че не е спазена бюджетната процедура, т.е. не са спазени сроковете за съгласуване, което е отнело на ВСС възможността да направи необходимата задълбочена и детайлна обосновка по предложенията за бюджета.

На второ място, членовете на ВСС изразяват принципното си и остро несъгласие с изготвения проект за финансовите параметри на бюджета на съдебната власт за 2016 г. - те се разминават с предложенията на ВСС от юли – съдебното правителство настоява за 542 млн. лв., а в проектобюджета за 2016 г. са заложени едва 473 млн. лв.
Съдебните кадровици изразяват протест и срещу предвидената промяна, която се прави с преходните и заключителни разпоредби – най-ниската заплата за съдия, прокурор или следовател в системата да може да се определя всяка година със Закона за бюджета за следващата година.

По думите на Соня Найденова, това е в остро противоречие с разпоредбата на чл. 117 от Конституцията, тъй като механизмът на формиране на възнагражденията на магистратите е създаден именно за да гарантира независимостта не само на бюджета на съдебната власт, а и на съдебната власт като цяло и по този начин да гарантира и независимо правораздаване.

От името на ВСС Найденова обяви, че ще бъдат сезирани и международни институции - Комитетът на министрите на Съвета на Европа, Венецианската комисия, Консултативният съвет на европейските съдии, Консултативен съвет на европейските прокурори, както и европейската мрежа на съдебните съвети и ЕК, чрез представителството на ЕК в България - тъй като предложенията на финансовия министър нарушават международно установени стандарти.

По-рано през седмицата бе огласено безпрецедентно общо отворено писмо от петте съсловни организации на магистратите – Съюзът на съдиите, Българската съдийска асоциация, Асоциацията на българските административни съдии, Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите.
То е изпратено до председателката на парламента Цeцка Цачева, до премиера Бойко Борисов, до министъра на правосъдието Христо Иванов и до самия Горанов.

В това писмо в прав текст се заявява, че съдиите, прокурорите и следователите ще излязат на протест, ако финансовият министър Владислав Горанов не оттегли незабавно предложението си парламентарното мнозинство да определя заплатите в съдебната власт всяка година със Закона за бюджета.
Според тълкуването на магистратите това означава, че не друг, а самият Горанов ще решава какви да са възнагражденията, разчитайки на рамото на ПГ на ГЕРБ и другите формации, подкрепящи правителството.

Поради което съсловните организации в съдебната система определят действията на Горанов като "демонстрация на силово решение", опит за "поставяне на съдебната власт в икономическа зависимост от ежегодно вземане на политическо решение" и "проява на неуважение към съдиите, прокурорите и следователите".
Спорът за пари и съответно изострянето на отношенията между ВСС и Владислав Горанов започна в края на февруари, когато финансовият министър обяви пред членовете на ВСС, че не може да удовлетвори искането им за актуализиране на заплатите в съдебната система с около 12%, тъй като няма пари за това, независимо от разпоредбите на чл. 218 от Закона за съдебната власт.

Тогава Горанов дори даде юридически съвет на ВСС, който прозвуча, меко казано, цинично. Министърът обясни, че тъй като законодателят е дал право на изпълнителната власт да прави предложения за промяна на закона, може да се промени чл. 218 . Така Горанов си навлече гнева не само на ВСС и на Съюза на съдиите, но и на Асоциацията на прокурорите.

На 15 юли единодушно с 12:0 гласа Конституционният съд (КС) уважи искането на главния прокурор Сотир Цацаров и обяви за противоконституционна разпоредбата от Закона за бюджета, която спря субсидията на съдебната власт. Според КС разпоредбата в закона, според която "неизпълнението на приходите в бюджета на съдебната власт не се покрива с допълнителна субсидия от централния бюджет" е в противоречие с Конституцията.

И въпреки че това решение на Конституционния съд пряко касае действията на министъра на финансите Владислав Горанов, съдебната система така и не получи исканите допълнителни средства. Вместо това министърът отвърна на удара с вече споменатите текстове и числа в проектобюджета за 2016 г. и така прехвърли „топката” на парламента.
Както се вижда, магистратите няма да оставят нито тогите си, нито „магарето” си в калта. Най-интересното от този сблъсък между законност и министерско счетоводство тепърва предстои.


В категории: Политика , Горещи новини

0
Коментара по темата

Добавете коментар

Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Моля, въведете защитния код
Последно Публикувано
Горещи дискусии
Вестник Десант от 2009 Всички права запазени. Уеб дизайн, уеб програмиране, опитмизация за търсачки